BASINDAN YAZILAR
Çalışma Bakanı 5 konuda kararlı / Saadettin Orhan - MuhasebeTR

Çalışma Bakanı 5 konuda kararlı / Saadettin Orhan

Bu hafta salı günü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer ile birlikte kahvaltılı sohbet toplantısında bir araya geldik.

Toplantıya benim de dahil olduğum çalışma hayatı köşe yazarları davet edilmişti. Tahminimden uzun süren ve oldukça verimli geçen sohbet toplantısında, hem yazarlar olarak çalışma hayatına dair gördüğümüz sıkıntı ve sorunları anlattık hem de Sayın Bakan'ın çalışmalarını ve hedeflerini dinleme fırsatı bulduk. Bizler, bildiğimiz ve gördüğümüz sorunları zaten bu köşeden okurlarımızla paylaşıyoruz. Ancak Sayın Bakan'ın, görev alanına giren 5 sorunun çözümü konusundaki kararlılığını buradan ifade etmekte yarar var.

1-Emekliler arasındaki dengesizlik giderilecek

Sayın Dinçer, yılların biriktirdiği sorunların başında gelen "emekli aylıkları arasındaki adaletsizlik" yani intibak konusunda kararlı olduğunu ve bu konuda bir çalışmanın yürütüldüğünü, ortaya çıkacak maliyeti de dikkate alarak bu sorunun giderilmesine çalışacaklarını ifade etti. Mevcut durumda SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri arasında, hatta aynı statüden emekli olan vatandaşlar arasında dahi yüzde 100'e varan maaş farklılıkları söz konusu. Örneğin aynı prim ödeme günü üzerinden emekli olan iki SSK emeklisi, aylık bağlama sistemindeki çarpıklıkların sonucu olarak farklı tutarlarda emekli aylığı alabiliyor.

2- Gereksiz bürokrasi ile mücadeleye devam

Sayın Dinçer'in bürokratik süreçlerin azaltılmasına yönelik çalışmaları, Başbakanlık Müsteşarlığı döneminden biliniyor. Bu konuda çok somut mesafeler de kat edildi. Aynı mücadelenin bakanlık görevi süresince de devam edeceği ve hatta yılbaşında çok önemli sürpriz adımlar atılacağını da yine ilk ağızdan duymuş olduk. Nitekim bir yıl civarında sonuçlanan yabancıların çalışma izni sürecinin bir aya indirildiği ve hedefin de birkaç gün olduğu buna örnek olarak verildi.

3- Sağlıkta global bütçe gelecek

Sayın Bakan'a benim sorum, global bütçe konusunda ne aşamada olunduğu ve 2010 yılında uygulamaya sokulup sokulmayacağı oldu. Sayın Dinçer bu konuda ilaç firmalarıyla mutabakata varamadıklarını ancak sağlık hizmeti yönüyle kesinlikle uygulamanın 2010 yılında başlayacağını vurguladı. Bir diğer vurgu ise, sağlıkta global bütçeye geçilmesinin vatandaşın alacağı hizmetin içeriğinde veya kalitesinde kesinlikle değişiklik yaratmayacağı konusunda idi. Yani her halükarda vatandaş, aynı hizmeti aynı kalitede almaya devam edecek.

4- Özel istihdam yasası yeniden

Sayın Bakan geçtiğimiz aylarda sert tartışmalara yol açan ve Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilen özel istihdam bürolarının emeği kiralamalarına izin veren yasa konusunda kararlı olduğunu ifade etti. Bu konuda sendikaların da kaygılarını dikkate alan bazı değişikliklerin yapılabileceği ancak emek piyasasının "esneklik" talebine mutlaka cevap verilmesi gerektiği vurgulandı. Yani önümüzdeki aylarda bu konu yine gündeme gelecek gibi.

5- Kayıt dışına çağdaş denetim

Ülkemizin öncelikli sorunları arasında yer alan kayıt dışı istihdam konusu, Sayın Dinçer'in de masasında ilk sıralarda. Ancak Sayın Bakan, bu konuda şimdiye kadar yapılan denetim modelinin 'geriye dönük' olduğunu, oysa 'şimdi'nin denetiminin yapılması gerektiğini ve bu konuyu sistem yaklaşımı ile ele aldıklarını ifade etti. Bununla birlikte, önümüzdeki süreçte hangi somut adımların atılacağı konusuna belki de bilinçli olarak girmedi.

Kayhan Ünal Bey'e teşekkür

Sayın Dinçer'le yaptığımız sohbet bu formattaki ilk ve tek toplantıydı. Yıllardır çalışma hayatına dair yazı yazan köşe yazarlarıyla, şimdiye kadar hiçbir bakan böyle bir toplantı tertip etmemişti. Oysa toplantı sonrası görüldü ki, hem Sayın Bakan hem de bizler not kâğıtlarımız dolu olarak toplantıdan ayrıldık. Umarız bu toplantı bir gelenek halini alır da böylece çok önemli bir iletişim kanalı açık tutulmuş olur. Bu vesileyle Sayın Bakan'ın basın müşaviri Kayhan Ünal Bey'e de nezaketinden ve gayretinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 15.10.2009)

GÜNDEM