BASINDAN YAZILAR
Emekli olmadan da tazminat alabilirsiniz / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

Emekli olmadan da tazminat alabilirsiniz / Lütfi Köksal

Işık Gürer
SSK giriş tarihim 17.07. 1989, prim gün sayımı ve sigortalılık süremi doldurdum. Halen çalışmaya devam ediyorum. 46 yaşımı dolduracağım 12.09.2013 tarihinde emekli olabiliyorum. Benim sizden öğrenmek istediklerim; İşten ayrıldığım durumda emeklilik ikramiyesi talep etme hakkım var mıdır ve bu ikramiye kapsamı (kıdem-ihbar tazminatı) nedir, tutarı ne kadardır? Maaşım tavandan ödenmekte, 46 yaşımı doldurana kadar çalışmamın alacağım maaşa artı bir etkisi olur mu?

CEVAP: Sayın Gürer, 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılar, 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre SGK İl/Merkez Müdürlüklerinden ‘Kıdem Tazminatı Alabilir’ yazısı alarak, bu yazıyı işverenlerine verip, tazminatını alarak ayrılıyorlar. Bu durumda Kıdem Tazminatı alıp, İhbar Tazminatı alamazsınız. Zira emeklilik nedeniyle ayrılanlara İhbar Tazminatı ödenmiyor. Bu usul, İş Kanununa tabi çalışanlar içindir.
Tazminat en son alınan brüt maaş üzerinden hesaplanıyor. Maaşı yüksek olanların tazminatı 2.365,16 TL olan Kıdem Tazminatı Tavanından ödeniyor.
İşçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince “her geçen tam yıl için” işverence işçiye “30 günlük ücreti” tutarında Kıdem Tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Maaşı yüksekten ödenenlerin emekli maaşları da yüksek olur.


NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
> Selviye Çelik
Tarım SSK emeklisi
olan babamdan dolayı yetim aylığı almaktayım. 2 ay önce evlendim ve SGK’ya başvurarak evlenme yardımı talep ettim. Bana “Tarım SSK’lılara evlenme yardımının
olmadığını” söylediler. Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.
CEVAP: Selviye Hanım, 2925 sayılı Tarım Sigortası Kanunu ile ilgili düzenlemeler bölümünün 7. Maddesinde “Hak sahibi kız çocuklarına evlenme yardımı yapılmayacaktır” hükmü yer aldığı için evlenme yardımı alamazsınız.

> Tevfik Çatıkkaşlı
Askerlik borçlanmasını hangi kuruma yapacağım?
CEVAP: Askerliğinizi emekli olacağınız kurum olan SSK’ya borçlanabilirsiniz. Girişiniz eski olduğu için Kademeli Yaşa girmiyorsunuz. Sigorta’dan 55 yaş ve 3600 günle YAŞTAN emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur’a en fazla 28.02.12012 tarihine kadar prim ödeyin. Kalan 5 ayı ise Sigorta’ya ödeyin. İsteğe Bağlı prim ödediğiniz için 01.10.2008 tarihinden itibaren Bağ-Kur’lu sayılıyorsunuz. 3.5 yıldan fazla öderseniz, 56 yaş ve 5400 gün ile Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda kalırsınız!

> Hasan Korkmaz / İSTANBUL
1964 doğumlu, 1986 Sigorta girişliyim, askerliğimi borçlandım ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 18 ay askerlik borçlanması giriş tarihinizi 01.05.1985 tarihine çekiyor. Askerlik borçlanması dahil 8501 gününüz var. Buna göre 48 yaşınızın dolduğu 24.08.2012 tarihinde emekli olabilirsiniz.

> Naci Çiçekçi / İSTANBUL
1968 doğumlu, 1983 Sigorta girişliyim, şu an Bağ-Kur’luyum, SSK’dan mı yoksa Bağ-Kur’dan mı emekli olmalıyım?
CEVAP: Sigorta ile Bağ-Kur’da toplam 20 yıl 6 ay hizmetiniz var. 4 yıl 6 daha prim öderseniz, 25 tam yıl ve 51 yaş ile Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz. Veya Sigorta’ya geçip, Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 3.5 yıl = 1260 gün prim öderseniz 25 yıl, 47 yaş ve 5150 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Sigorta’dan daha önce emekli oluyorsunuz.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 01.10.2009)

GÜNDEM