BASINDAN YAZILAR
Bağ-Kur lu kadına hamilelikte istirahat parası verilecek / Şerif Akçan - MuhasebeTR

Bağ-Kur lu kadına hamilelikte istirahat parası verilecek / Şerif Akçan

Aysun K. / İSTANBUL
Sayın Akçan, bilindiği gibi 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun gereğince 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı olan kadınlara doğum sebebiyle geçici iş göremezlik ödeneği uygulaması başlatıldı. Ancak kurum çalışanlarının uygulamadan pek haberleri olmadığı bir cevap alamadım. Aşağıdaki sorularımla ilgili beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Ekim 2007’den itibaren 4/b sigortalısıyım. Hamilelik sebebiyle istirahat parası almak istiyorum. Hamileliğimin 6. haftasındayım.
Bu konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sitesindeki soru inceledim. Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmem için şu şartlar sıralanıyordu:
* Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminin bildirilmiş olması
* Bu süre içinde bir iş yerinde çalışmamış olmak
* Doğum olayının gerçekleşmiş olması,
* Genel Sağlık Sigortası dahil prim ve her türlü borçların ödenmiş olması.
Yukarıda belirtilen şartlardan 2 nolu olan (Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta çalışmadığımı) nasıl ispat edebilirim. Vergi kaydımı mı kapatacağım, iş yerimi başkasına mı devredeceğim? Bu dönemde 4-b primi ödemek zorunda mıyım?

CEVAP: Aysun Hanım, vergi mükellefi olan kadın 4-b sigortalılarının doğum sebebiyle istirahat parası almaları (geçici iş göremezlik) sosyal güvenlik sistemimize girmiş olan yeni bir uygulamadır.

ORTAKLARI KAPSAMIYOR
Bundan dolayı kurum çalışanlarından veya başka bir yerden sağlıklı bilgi alamamanız normaldir.
Bilindiği gibi vergi mükellefi olan kadınlar hamilelik sebebiyle söz konusu geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanırlarken, şirket ortaklarına bu hak tanınmamıştır. Şirket ortaklarına bu tür bir ayrımcılık yapılması ve böyle bir haktan mahrum bırakılması ayrı bir tartışma konusudur. Gelecek dönem bu konular tartışılacak ve umut ediyoruz ki şirket ortağı olan kadınlar da bu haktan yararlanabileceklerdir. Bugün için kanun şirket ortaklarına bu hakkı vermemiştir.
4-b sigortalısı olan ve hamilelik nedeniyle geçici iş göremezlik parası alabilmek için gerekli olan şartları en doğru yerden tespit etmişsiniz. Şartlar doğrudur.

PRİMLERİNİZİ KESMEYİN!
Ancak, geçici iş göremezlik (istirahat) parası almak için gerekli olan 2 nolu şart sizin için geçerli değildir. İşçi statüsünde çalışan (4-a) sigortalılarının işverenleri işçilerinin istirahatlı olduğu dönemde çalışmadığına dair bir belge düzenleyip Sosyal Güvenlik Kurumuna vermek zorundadırlar.
Usulüne uygun olarak açılmış olan ve hastaneler tarafından düzenlenen rapor ve istirahat dosyası ile SGK İl veya Merkez Müdürlüklerine giderseniz geçici iş göremezlik ödeneğini alırsınız.
Hamilelik sebebiyle raporlu olduğunuz dönem içinde vergi mükellefiyetiniz devam ettiği için 4-b sigortası primlerinizi ödemek zorundasınız. Doğal olanı da budur. Aynı dönem içinde sigortalılığınız devam ediyor. Hizmet kazanmaya devam edeceksiniz.
Diğer taraftan hamilelik sebebiyle raporlu olduğunuz sürelerde vergi kaydınızı kapatmayınız. Aksi halde istirahat parası alamayacağınız gibi hizmet de kazanamazsınız. İstirahat parası alabilmek için sigortalılığınız devam ediyor olması gerekir.

Sosyal Güvenlik Haftası coşkusu
Geçtiğimiz hafta 11-17 Mayıs tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası sebebiyle ülke genelinde bir dizi etkinlikler yapıldı. Bu etkinlikler çerçevesinde il ve ülke bazında en yüksek prim ödeyen ilk 15 işverene plaketler verildi. İlk olarak Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri bu kadar ses getirdi. Toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşturulması adına gerekli olan bu tür çalışmaların daha da geliştirilerek devam etmesi ve bir gelenek oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Sosyal güvenliğin önemini tüm topluma bir kez daha hatırlatmada önemli bir işlev gören bu etkinlikleri düzenleyen başta SGK Kurum Başkanını ve diğer tüm yetkilileri kutluyorum.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 17.05.2009)

GÜNDEM