BASINDAN YAZILAR
Öğrencilere Ayda 1000 Lira Para Alarak Staj Yapma Fırsatı / Arif Temir - MuhasebeTR

Öğrencilere Ayda 1000 Lira Para Alarak Staj Yapma Fırsatı / Arif Temir

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce(İşkur)  işbaşı eğitim programları düzenlenmektedir.  Bu programda  iş kurumuna kayıtlı işsizlerin yine kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmeleri, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmeleri sağlanmaktadır(Geniş bilgi için bakınız http://www.iskur.gov.tr/Portals/0/DuyuruEkleri/10SorudaIEP.pdf). İşbaşı eğitim programları ile iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kişiler iş tecrübesi kazanmakta, işverenler ise ihtiyaç duydukları işgücünü kendileri yetiştirme imkanına kavuşmakta olduğundan böylece iş arayanlar ve işverenler doğru iş ve doğru işçi bulma imkanına kavuşmuş oluyorlar. 

İşbaşı eğitimlerine kimler katılabiliyor 

İşbaşı eğitim programına katılmak için gerekli şartlar; 
■ 15 yaşını doldurmak, 
■ Kuruma kayıtlı olmak, 
■ İşsiz olmak , 

Ayrıca ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar da programa katılabiliyor. 
Programa;  işverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olanlar ile programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler, bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamıyorlar. 

Başvuru nereye yapılıyor 
İşbaşı eğitim programına katılmak isteyen kişiler, kurumun internet sayfasında, hizmet merkezi veya çalışma ve iş kurumu il müdürlüğü ilan panosunda yayımlanan ilanlara internet üzerinden veya hizmet merkezi veya il müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirler. 
Programın süresi 
İşbaşı eğitim programı en fazla 160 fiili gün olarak düzenlenebiliyor

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 07.08.2015)

GÜNDEM