BASINDAN YAZILAR
İş Kazası Geçiren İşçiler Tazminat Davası Açabilir / Ersin Umdu - MuhasebeTR

İş Kazası Geçiren İşçiler Tazminat Davası Açabilir / Ersin Umdu

 Okurumuz Kazım H. gönderdiği e-postada, “İş kazası geçirdim, çalışamayacak durumdayım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. İşverene karşı dava açsam, hangi davayı nasıl açabilirim?” diye soruyor. Evet, iş kazası geçiren işçi işverenine karşı iş mahkemesinde dava açabilir. Ancak davadan önce de iş kazası sonrası SGK’dan da işçiye geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Ya da iş göremezlik durumu yüzde 10’un üzerinde ise iş göremezlik geliri bağlanır. Bunun için işçinin ilgili sosyal güvenlik müdürlüğüne başvurması gerekir.

 

Eğer kazanın oluşmasında işverenin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyerek "işçiyi gözetme borcu"na aykırı davranması hali üzerinden işçi işverene maddi ve manevi tazminat davaları açabilir. Maddi tazminat davasında; işçinin, cismani zarara uğraması ve iş göremezlik ölçüsünde azalma olmasından dolayı maruz kalacağı zarar ve ziyanın tazmini için açılır.
 

ZAMAN AŞIMI 10 YIL
 

Maddi tazminat ise iki şekilde olabilir. Birincisi iş göremezlik tazminatı olup işçinin iş göremez duruma düştüğü için açılır. İkincisi ise destekten yoksunluk tazminatı olup iş kazası sonucu bedence ve ruhça arızaya uğrayan işçinin kendisi ve işçinin ölümü halinde ise ölen işçinin desteğinden yoksun kalan hak sahipleri tarafından açılır. Bununla birlikte; iş kazası sonucu cismani zarara uğrayan işçinin veya ölümlü iş kazalarında işçinin ailesinin çektiği acı, elem ve ıstıraplar için hakim takdiri ile manevi tazminat davası da açılır.
 

İş kazası sonucu sigortalı ve ölümü halinde hak sahiplerinin elde etmesi muhtemel yardım miktarı göz önünde bulundurulur, böylece, tazminatın hesaplanmasında gerek ölen işçinin yaşı, gerekse yardım gören kimsenin durumu itibari ile yardımın devam süresi dikkate alınır.
 

Geçirdiği iş kazası sonucu maddi ve manevi zarara uğrayan işçi kendisinin veya işyerinin adresi bölgesindeki iş mahkemesinde dava açar. Dava ile ilgili zamanaşımı iş kazasının olduğu tarihten itibaren 10 yıldır.


*****
 

NE ZAMAN EMEKLİ OLURSUNUZ?

Soru: Ben 10.09.1976 doğumluyum.1.11.1999 tarihinde ilk kez sigorta kapsamına girdim. Bu güne kadar da çeşitli aralıklarla 3 bin 751 günüm var. Askerliğimi 1996-1997 yılları arasında yaptım. Onu da hepsini borçlanıp yatırdım. Geçirdiğim böbrek rahatsızlığımdan dolayı 20.03.2015 tarihinde yüzde 55 özürlü raporu aldım. Dolayı malulen emekli olamadım ama vergi indiriminden yararlanıyorum. Hangi şartlarda nasıl emekli olurum? (Yılmaz Demirel)
 

Cevap: Eğer belirttiğiniz gibi yüzde 55 özürlülük durumunuza göre 3. derece sakatlık vergi indirim belgesi almış olmalısınız, bu belgeye göre 15 yıl 3 bin 600 gün şartı ile emekli olacağınız için sigortalılık durumunuza göre hemen emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Millet.com | 27.07.2015)

GÜNDEM