BASINDAN YAZILAR
Çalışan Anneye Bin Lira - MuhasebeTR

Çalışan Anneye Bin Lira

 Çalışan annelere, çocuk bakımı için destek projesi başladı. Başvuru yapan annelere bin lira (300 euro) hibe verilecek. Çocukları 24 aydan küçük anneler bu parayı, çocuk 3 yaşına gelene kadar alabilecek

Çalışma Bakanlığı'nın çalışankadınların çocuk bakımı için istihdamdan çekilmesini önlemek amacıyla başlattığı Evde Çocuk Bakımı Projesi'ne başvurular alınmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje ile, 0-24 aylık çocuk sahibi annelere 36 aya kadar aylık bin lira (300 euro) hibe destek verilecek. Çalışan annelerin iş hayatına devam etmesini sağlamak amacıyla yürütülecek proje, Antalya, İzmir ve Bursa'da pilot olarak uygulanacak. Proje kapsamında 24 aylıktan küçük çocuğu olan annelere çocuklar 36'ncı ayını doldurana kadar hibe desteği sağlanacak. Bin lira olarak uygulanacak hibe desteği eğer anne, çocuğuna tek başına bakıp, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca (MEB, İŞKUR) sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştırıyorsa hibe desteği daha da artacak.

3 İLDE UYGULAMADA
Çalışan ve çocuk sahibi annelere verilecek hibe için ön başvurular www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net web sayfası üzerinden alınıyor. Başvurular, Bursa ve İzmir için bin 750 asıl ve bin 750 yedek başvuru sahibine, Antalya için ise bin 500 asıl ve bin 500 yedek başvuru sahibine ulaşılıncaya kadar devam edecek.

YARARLANMA KOŞULLARI
ANNE ve bakıcı aynı ilde ikamet edecek ve Türk vatandaşı olacak.
Annenin başvurudan 1 gün dahi önce de olsa sigortalı çalışıyor olması gerekiyor.
Çocuk bakıcısı en az ilkokul mezunu olacak. Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmayacak.
Annenin proje kapsamında başka birinin çocuğu için çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekiyor.
Proje için başvurular internetten yapılıyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 26.06.2015)

GÜNDEM