BASINDAN YAZILAR
Kimler 300 Euro Bakıcı Yardımı Alacak? / Mehmet Bulut - MuhasebeTR

Kimler 300 Euro Bakıcı Yardımı Alacak? / Mehmet Bulut

 Çalışan bir anneyseniz çocuğunuz için devletten aylık 300 Euro bakıcı yardımı alabilirsiniz. Ama herkes bu kapsamda değil. Annelerin bazı şartları sağlaması gerekiyor.  

Yazının başlığını okuduğunuzda heyecanlanmış olabilirsiniz. Çalışan annelere çocukları için bakıcı desteği veriliyorsa ve bu destek tutarı da aylık 300 Euro ise heyecanlanmanız normal. Ama olay düşündüğünüz gibi değil ve biraz farklı. Kapsam oldukça kısıtlı ve bazı şartlar var.
Çalışan annelerin en önemli problemlerinden birisi okula gitmeyen çocuklarını kime emanet edecekleri. Bazen bu soruna çalışanların anne ve babaları yetişiyor. Ancak herkesin böyle bir imkânı da olmayabiliyor. Bu durumda da çalışan anne ve babalar çocuklarını küçük yaşlarda bakıcıya emanet etmek zorunda kalıyor. Bu da aileler için ekstra maliyet demek. Nitekim aylık olarak bakıcıya verilen tutarlar 2000-3000 TL'ye çıkabilmekte.
 
Şanslı iller Antalya, Bursa ve İzmir
Çalışan annelere bakıcı desteği ile ilgili SGK bir Avrupa Birliği (AB) Projesi yürütmekte. Projenin bütçesi 40 milyon Euro ve yüzde 85'i Avrupa Birliği tarafından karşılanacak. Proje ilk etapta Antalya, Bursa ve İzmir'de uygulanacak.
Proje kapsamında bu illerde sigortalı olarak çalışan kadınlar çocuk bakıcısı desteğinden faydalanmak için başvuruda bulunabilecekler.
Bakıcı yardımından İzmir ve Bursa'da 1750'şer anne, Antalya'da ise 1500 anne olmak üzere toplam 5 bin anne yararlanacak. Dolayısıyla sayı sınırlı ve herkes faydalanamayacak.
Başvurusu kabul edilip destekten faydalanma hakkı kazanan annelere, çocuğu 36 aylık olana kadar aylık 300 Euro destek sağlanacak.
Engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıran annelere ise aylık 390 Euro destek ödemesi yapılacak. 

(Kaynak: Meydan Gazetesi | 17.06.2015)

GÜNDEM