BASINDAN YAZILAR
Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinecek? / Özgür Erdursun - MuhasebeTR

Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinecek? / Özgür Erdursun

Bağ-Kur’a prim borcu olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren yasa çıktı fakat prim borçlarını sildirmek isteyen vatandaşların kafası hâlâ karışık. Prim borçlarını sildirmek için SGK’ya müracaatta bulunmak gerekiyor mu? Nasıl bir yol izlenmeli, bu konuda SGK bir basın açıklaması yaparak bu durumda olan kişilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini şu şekilde açıkladı: 4/b Bağ Kur sigortalısı olan esnaf ve sanatkârlar ile çiftçilerin, 12 aydan fazla prim borcu bulunanların sigortalılıklarının durdurulması ve prim borçlarının silinmesi için SGK’ya müracaatta bulunmadan borçları silinecek. 

Kamuoyunda torba kanun olarak bilinin 6645 sayılı kanunla getirilen düzenlemeye göre, 30/4/2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan 4/b Bağ -Kur sigortalısı olanların bu sürelere ilişkin prim borçlarını 31/7/2015 tarihine kadar ödememeleri halinde sigortalılıkları durdurulacaktır. Ancak, 31/7/2015 tarihini beklemeden sigortalılığını durdurmak isteyenlerin, başvuru formu ile dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeleri halinde sigortalılıkları hemen durdurulmaktadır. 

30/4/2015 tarihi itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan 4/b Bağ Kur sigortalısı olanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını 31/7/2015 tarihine kadar ödememeleri halinde, herhangi bir talep alınmaksızın sigortalılıkları Kurum tarafından resen durdurulacaktır. SORU: Özgür Bey, 08.06.1980 yılında Almanya’ya gittim. Almanya’da hiç çalışmadım, 1960 doğumlu bir bayanım, Almanya’ya gittiğim tarihi Türkiye’den işe başlama tarihi olarak saydırabilir miyim? Leyla AÇI.

 

CEVAP: Leyla Hanım, uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereği 18 ülkede işe başlama tarihi Türkiye’den işe başlama tarihi olarak kabul edilir. Almanya’da kadınların ev hanımlığında geçen ya da boşta geçen sürelerini Türkiye’den borçlanma hakkı var fakat çalışmadığınız için Almanya’ya gittiğiniz tarihi Türkiye’den işe başlama tarihi olarak saydıramazsınız. Almanya’da hiç çalışmamış fakat doğum yapmış kadınlar doğum yaptığı tarihi Türkiye’den işe başlama tarihi olarak tescil ettirebilirler.

 

BİLGİ: 04.10.2000 yılı öncesi işyeri açanlar ya da şirket ortağı olan kişiler BAĞ-KUR’a tescil yaptırmamışlar ise geriye dönük Bağ-Kur primlerini ödeyemezler. Fakat bu durumda olup hakkını mahkemelerde arayan kişiler olumlu sonuçlar almayı başardılar. 2000 yılı öncesi işyeri açan ya da şirket ortağı olan kişilerin geriye dönük Bağ-kur tescili için tek yol DAVA açmaktır.

(Kaynak: Olay.com | 01.06.2015)

GÜNDEM