BASINDAN YAZILAR
İşten Ayrılırken İhbar Yapmayan Yanar / Arif Temir - MuhasebeTR

İşten Ayrılırken İhbar Yapmayan Yanar / Arif Temir

 4 yıldır çalıştığım firmadan istifa etmek istiyorum. İşveren benden herhangi bir ücret talep edebilir mi? Ertan A.
İş Kanunu'na göre, işçi ve işverenlerin iş sözleşmesini fesh ederken karşı tarafa önceden bildirimde bulunma yükümlüğü bulunmaktadır.
İşyerindeki kıdemi 6 aya kadar olanlar 2 hafta, 6 ayla 1.5 yıl arasında olanlar 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arasında olanlar 6 hafta, 3 yıldan fazla olanlar 8 hafta önceden yazılı olarak sözleşmeyi sona erdireceğini karşı tarafa bildirmekle yükümlüdür.
Eğer bu sürelere uyulmadan taraflardan biri iş sözleşmesini sona erdirirse, karşı taraf bu süreler kadarki ücretleri talep edebilir. Bu nedenle belirttiğiniz gibi önceden ihbarda bulunmazsanız işvereninizin sizden ihbar tazminatı talep etme hakkı doğar. Ayrıca, işe başlarken yapmış olduğunuz sözleşmede işi haklı bir neden olmaksızın bırakmanız halinde herhangi bir cezai şart konulmuş ise örneğin sizi eğitime göndermiş bunun masrafını işveren karşılamış ise bu yapmış olduğu masrafları aradan makul bir süre geçmeden ayrılmış iseniz sizden yasal olarak talep edebilir. Siz 8 hafta önceden işten ayrılacağınızı bildirin. 

1952 doğumluyum. 9 sene Bağ-Kur ödemem var. 3 yıldır çalışmıyorum, emekli olmak için ne yapmalıyım? Zekiye OĞUZ
Bağ-Kur'dan emekli olabilmeniz için en az 5400 gün yani 15 yıl prim ödemiş olmanız gerekmektedir. Yaş ile ilgili probleminiz bulunmuyor.
SSK'dan emekli olabilmeniz için ilk Bağ-Kur girişinizin hangi tarih olduğunu bilmemiz gerekiyor.
Eğer ilk başlangıç 08.09.1999 ve öncesinde ise 3.5 yıl SSK ödeyerek 3.5 yıl sonra SSK'dan emekli olabilirsiniz.
Bu tarihten sonra ise SSK'dan 7000 günle tam, 4500 günle kısmi emeklilik şartlarına tabi oluyorsunuz.
4500 prim günle emeklilik için size engel olarak 25 yıl sigortalılık süresi çıkıyor.
Bu nedenle 4500 günle kısmi emekliliğe gitmek işinize yaramıyor. 

Yakın bir süre sonunda evleneceğim. Evlenince işten ayrılmak istiyorum. Ne zaman işten ayrılmam gerekir? Ayrılma dilekçesini verdiğim gün işten ayrılabilir miyim? Yoksa işverene yeni personel bulma konusunda bir süre tanımak zorunda mıyım?
İş Kanunu'na göre, kadın işçi evlilik nedeniyle evlendikten sonra 1 yıl içinde işten ayrılması halinde kıdem tazminatını alabilir. Evlenmeden önce işten ayrılırsanız tazminat alamazsınız. Evlilik cüzdanı veya evlilik belgesi ile işverene başvurmanız halinde tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. İşverene belli bir süre tanıma zorunluluğu kanunen yoktur.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
01.03.1970 doğumluyum, ilk işe girişim 1991 yılı 10'uncu ay. 1990 3'üncü ayda askere gittim. Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum?5...013501 Nolu SMS
İşe girişinize göre 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabisiniz. En az 6 aylık askerlik borçlanıp 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda 5525 prim günü tamamlayıp 52 yaşınızın dolacağı 01.03.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 20.05.2015)

GÜNDEM