BASINDAN YAZILAR
‘Mazeret İzni’nde Rapor Şart / Resul Kurt - MuhasebeTR

‘Mazeret İzni’nde Rapor Şart / Resul Kurt

 Çalışma hayatının en önemli sorunlarından biri yakınların ölümü, evlenme veya babalık halinde işçinin ücretli mazeret hakkı gerekmektedir.

Son Torba Kanun ile birlikte işçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş günücretli izin verileceği hüküm altına alınmıştır.

Mazeret ya da ek ücretli izin olarak tanımlanabilecek bu hakların kullanımı için gerekli belgelerin işverene ibrazı önem taşımaktadır.

İşçi söz konusu hakları kullanırken, ücretli izinli sayılabilmesi için mutlaka bu süreleri belgeleyebilmesi gerekmektedir. Örneğin evlilik durumunda, evliliğini gösterir yasal bir belgeyi işverenliğe sunması gerekir.

Özellikle, işçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verileceği hüküm altına alınmıştır.

Maddenin yorumu yapılırken yine, işçinin on güne kadar talep edebileceği sürelerin çocuğunun hastalığına ilişkin raporuna dayanması şarttır. Bir başka ifade ile bu süreler ‘kafa izni’ olarak değil, gerçekten çocuğun ihtiyacı halinde kullanılması kuraldır. Gerçekten de yasa hazırlanırken AK Parti hükümeti tarafından, büyük bir mağduriyetin önüne geçilmesi amaçlanmış olup, bu mağduriyetin hastalık rapor ile belgelenmesi talebinin işçi tarafından karşılanması gerekmektedir.

Adıyamanlılar’ın acı günü

AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adaylığım nedeniyle yoğun bir şekilde sahada çalışıyoruz. Tabii bu mücadelenin belki de en güzel yanlarından birisi de, ulaşamadığınız, tanışamadığınız insanlarla bir araya gelmek, onların dertlerini ve mutluluklarını paylaşmaktır.

İşte ben de Başakşehir Güvercintepe’de ismini hep duyduğum ama bir türlü tanışma fırsatı bulamadığım Ramazan Öztürk ağabeyle bu seçim çalışmalarında tanıştım. Başakşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Melik, Ramazan ağabey ve diğer dostlarımız bir saniye olsun bizleri yalnız bırakmadı, hemşehrimiz ve dostumuz olarak bizlere eşlik ettiler.

15 gün kadar önce Adıyamanlı dostlarını akşam evine davet etmişti. Bizleri evinde misafir ettikten bir gün sonra beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı. Dün de bir süredir devam eden tedavisinden yanıt alınamadı ve vefat etti. Meğer son veda yemeğini vermiş dostlarına.

Buradan Başakşehir İlçemizinin başarılı ve çalışkan Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’dan özel bir istirhamım var, bölgede yapacağınız tesislerden birisine (çocuk parkı, okul, spor salonu vb.)Ramazan Öztürk adını vermeniz halkımızı mutlu eder.

Güzel insandı, güzel yaşadı, güzel öldü. Seni unutmayacağız Ramazan abi, hep kalbimizdesin, gönlümüzdesin. Mekanın cennet, ruhun şad olsun.

(Kaynak: Star Gazetesi | 14.05.2015)

GÜNDEM