BASINDAN YAZILAR
Memur, Emekli Olduğunda Her Ay %4 Vergi İadesi Alır / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Memur, Emekli Olduğunda Her Ay %4 Vergi İadesi Alır / Okan Güray Bülbül

 Memurların emekli maaşı hesaplanırken yüzde 4 oranında vergi iadesi de hesaba katılır. Dolayısıyla emekli maaşında bu yüzde 4’lük fark her ay, aylıklara yansıtılır.

SORU:  Memur (mühendis) olarak çalışmaktayım. Emekliliği araştırdığımda maaşlara ilaveten  yüzde 4 vergi iadesi gibi bir kaleme rastladım. Doğrumu? 
CEVAP: Memur emekli maaşı hesaplanırken yüzde 4 oranında vergi iadesi de hesaba katılır. Dolayısıyla sizin emekli maaşınızda da bu yüzde 4’lük ek ödeme hesaplanarak maaş bağlanacaktır. Yani maaşınızda yaklaşık 100 TL’lik bir fark söz konusu olacaktır. 

BİR AVUKATA DANIŞIN 

SORU: Bağ-Kur emeklisi olan babam Şubat 2015'te vefat etti. Annem dul aylığı alıyor. Acaba annem, 1980'lerde vefat eden babasından (baba da Bağ-Kurlu) da aylık alır mı? (Hayri Geçim) 
CEVAP: Anneniz hem kocası, hem de babası Bağ – Kur’lu olduğu için yalnızca fazla olan maaşı alabilir. SGK her iki aylığı birlikte bağlamamakla birlikte konuyu mahkemeye taşırsanız, dedenizin ölüm tarihinin 6 Ağustos 2003 tarihinden önce olması dolayısıyla iki maaşı birden bağlatma hakkınız olabilir. Bir avukata danışmanızda fayda var. 

BAŞVURU YAPIN

SORU: 2002’de açtığım bir dükkanım vardı. Ama Bağ-Kur'a 2008’de giriş yaptım. Geriye dönük prim yatırıp emekli olabilir miyim? 
(Seher Mete) 
CEVAP: Sizin gibi tescili olmasına rağmen Bağ – Kur’a 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunanlar 31 Temmuz 2015 tarihine kadar taksitlendirme veya peşin ödeme hakkına sahipler. Bunun için tescil belgenizle birlikte başvurmanız yeterli olacaktır.

İkramiye, yaş dolduğunda alınabilir

Soru: Kadın memur 20 yılı doldurmuşsa, yaştan emekliliğine iki yıl varsa ve istifa ederse ikramiyeyi ne zaman alır? (Gökhan Aydıner) 
CEVAP: 1 Ekim 2008 öncesi memur olanlar için bu hak söz konusu. 20 yıl hizmet şartını tamamlayan fakat emeklilik için gerekli yaş şartını doldurmamış memurlar, memuriyetten ayrılıp, yaşı çalışmadan bekleyebilirler. Bu durumdaki memur yaş şartını tamamladığında ikramiye alabilir.  

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 11.05.2015)

GÜNDEM