BASINDAN YAZILAR
İşçi Bayramın Kutlu Olsun Soma, Ermenek! / Şevket Tezel - MuhasebeTR

İşçi Bayramın Kutlu Olsun Soma, Ermenek! / Şevket Tezel

 Fıtrat gereği öldüğünüz iddia edilmeden az önce kutlanan geçen 1 Mayıs’ta son İşçi Bayramınızı kutladığınızı bilmiyordunuz. O da nasıl bayram ise, yer altında beyaz peyniri kömür rengi kararmış, akça ekmeği kara tozuyla birlikte soğanla yerken, sırtınızda taşeron sopası ile yerin yedi kat altında didinirken güya kutlanan, kutlandığı sanılan.

Bizi affedecek misiniz bilmiyorum, acınızı layıkıyla paylaşamadığımız için. Ölümünüze yol açan şartların uzak ve yakın oluşturucularını tarafından alınmayan pahalı (!) önlemlere kurban edilen ucuz (!) canlarınız, önemsenmeyen hayalleriniz ve önemsenmeyen çocuklarınızın ölümünüzle oluşan ümitsizliklerinin kelepçelediği hayalsizliğin yol açtığı umarsız bakışları çarçabuk unuttuğumuz için.

Size bu sonu reva görüp küçümseyenlerin, sonunuzda payı olanların adınızı ağızlarına almadıklarına bakmayın, "Sözümüz söz" biz işçi, emekçi ve emekliler ve dahi ülkesine karşı sorumluluk duygusunu kaybetmemiş vatandaşlar olarak sizin aziz hatıranıza karşı üzerimize düşeni yapacağız. 

Bu bayramda, bu sizin yitik bayramınızda söz veriyoruz ve söz verelim ki daha kırk gün kadar bu borçluluk ve kararlılığımızı korumamız yetecektir, hayatınızı karartan anlayış karanlığını aydınlatmaya. Sözümüz söz.

Bir “Sözümüz söz” de 1 Mayıs’ın barış içinde her yerde kutlanacağı günler için olsun. O günler de gelecektir. Yeter ki oyların çalınmadığı, satın alınmadığı, katılımın mükemmel olduğu, oy verenin neye, kime oy verdiğini bildiği seçimler olsun.

Ve seçimin kaybedeni bu güzel ülkede düşmanlık ve gerilimden beslenen, ülkeyi soğuk savaş atmosferine çeviren insaf ve vicdan yoksunları olsun.  

Bu yıl İşçi Bayramlarını kutlayamadığımız Soma ve Ermenek’te hayatını kaybeden emekçilere rahmetler, kalan gözü yaşlı dul ve yetimlerine bir kez daha başsağlığı diliyor ve ekliyorum; 

İnanıyorum ki bu ülkenin sağduyu sahipleri, işçileri, emekçileri, emeklileri o gün sizi gözleri önüne getirerek oylarını verecektir. Ancak işte o zaman Soma ve Ermenek'te İşçi Bayramı kutlamaya yüzümüz olacaktır.  

(Kaynak: alitezel.com | 01.05.2015)

GÜNDEM