SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İcradaki Hisse Senetleri Satışında KDV

İcradaki Hisse Senetleri Satışında KDV

 Soru: İcradaki bir hisse senedinin satışında KDV Uygulanacak mıdır?

Cevap: KDV Kanununun 1/1 maddesinde, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti kapsamında Türkiye'de yapılan teslim ve hizmetlerin, aynı maddenin 3-d bendinde ise, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın müzayede mahallerinde ve gümrük depolarında yapılan satışların KDV ye tabi bulunduğu hüküm altına alınmıştır.

            Konu ile ilgili açıklamaların yapıldığı 15 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin "I. Müzayede Mahallinde Yapılan Satışlar" başlıklı bölümünde; bu satışlarda vergiyi doğuran olayın, satışın yapıldığı tarihte vuku bulduğu, verginin mükellefinin satışları düzenleyen özel ve resmi kişi ve kuruluşlar olduğu, KDV Kanununun 23/d maddesi hükmüne göre satılan malın kesin satış bedelinin katma değer vergisinin matrahı olacağı, ancak KDV Kanununun istisna maddelerine ilişkin hükümlerinin bu satışlar içinde geçerli olduğu açıklanmıştır. 

            Yine, aynı Kanunun 17/4-g maddesinde; külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik, virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kağıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kağıt, cam hurda ve atıklarının tesliminin KDV den istisna olacağı hükmüne yer verilmiştir.

            Dolayısıyla, hisse senetlerinin borsada işlem görüp görmemesinin bu uygulamaya bir etkisi bulunmamaktadır. Borsada işlem görmeyen bir A sınıfı hisse senedinin icradaki satışı da istisnadan yararlanacaktır.

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

 

(10.05.2012)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM