BASINDAN YAZILAR
Ev Sahipleri Bu Habere Dikkat - MuhasebeTR

Ev Sahipleri Bu Habere Dikkat

 Bu yıl 1.2 milyon ev sahibini banka bilgilerinden tespit eden Maliye, aynı yöntemi ev sahiplerinin diğer gelirlerinin tespitinde de kullanacak.

Maliye Bakanlığı’nın, kira gelirlerine uygulayacağı ‘Robin Hood’ sisteminin ayrıntıları netleşti. Buna göre, bu yıl kira geliri elde eden 1.2 milyon ev sahibini banka bilgilerinden tespit eden Maliye, aynı yöntemi ev sahiplerinin diğer gelirleri için de kullanacak. Bu yöntemle, yıllık 88 bin liranın üzerinde geliri olan ev sahipleri tespit edilerek, 2012 yılı için öngörülen 3 bin liralık istisna muafiyetinden faydalandırılmayacak.

Her türlü gelir hesaplanacak

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan bazı vergilerde değişiklik öngören yasa tasarısında, kira vergilendirme sistemine ince ayar yapılıyor. Yeni sistemde, yıllık geliri 88 bin liranın üzerinde olan ev sahipleri, halen tüm mükelleflere uygulanan istisna hakkından yararlanamayacak. İstisna tutarı 2011 yılı gelirleri için 2 bin 800 lira olarak belirlendi. 2012 yılı kira gelirleri için ise bu tutar 3 bin liraya çıkarılacak. 2012 yılında 88 bin lira geliri olan ev sahipleri ise 3 bin liralık istisnadan yararlanmayacak. 88 bin liralık gelir ise mükellefin tüm gelirlerini kapsayacak. Maliye Bakanlığı, kira, maaş gibi tüm gelirleri toplayacak. Bu işlemde 88 bin liranın üzerinde gelir çıkarsa, mükellef zengin kabul edilecek. Ve istisna dışında tutulacak. 

Maliye Bakanlığı denetim elemanları, 2012 yılı içinde kira geliri elde ettiği tespit edilen 1.2 milyon kişinin, elde ettiği tüm gelirlerini bankaların ve diğer finans kurumlarının bilgilerini kullanarak inceleyecek. Elde edilen bilgiler ise 2013 yılında kira vergisi beyanları verilirken sisteme yüklenecek. Sistem otomatik olarak, zengin mükelleflerin istisnalarını kaldıracak. Maliye Bakanlığı kaynakları, ilk belirlemelere göre kira vergisi mükellefleri arasında yıllık geliri 88 bin lirayı geçen 10 binlerce mükellefin olduğunu bildirdiler. Yetkililer, bazı mükelleflerin sadece kira gelirlerinin 10-15 milyon lira düzeyinde olduğunu kaydettiler.

(Kaynak: Samanyolu Haber | 25.04.2012)

GÜNDEM