BASINDAN YAZILAR
SGK'dan Vatandaşa Kötü Haber - MuhasebeTR

SGK'dan Vatandaşa Kötü Haber

Genel Sağlık Sigortası krizle başladı. Gelir testi nedeniyle on binlerce kişi, yılın ilk üç ayı ücretsiz tedavi olamadı.

Prim yatıranlar da 30 gün beklemek zorunda.

Yeni yılla birlikte yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortasıuygulaması vatandaşı mağdur etti. Süresi uzatılan gelir
testi nedeniyle binlerce kişi ilk 3 ay tedavi olamadı. Primini yatıranların da sağlık provizyonları 1 ay sonra açıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 1 Ocak 2012'de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yapılan gelir testinin ocak, şubat ve mart aylarında devam etmesini gerekçe göstererek primlerini ödeyen vatandaşların sağlık provizyon sistemini açmadı. Bürokrasi sebebiyle bu 3 aylık süre içerisinde trafik kazası, acil hastalık veya ameliyat olmak için hastanelere başvuranlar ceplerinden hastane masraflarını ödediler.

VAKIFLARA ŞİKAYET YAĞIYOR

Sigortası bulunmayan 1 milyon 700 bin kişi ile 18 yaşını bitirmiş okumayanlar ve üniversite mezunlarının kapsayan gelir testi uygulamasının süresinin uzatılması vatandaşı mağdur etti. Kaydını yaptırarak primlerini ödemeye başlayan binlerce kişi, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, "Genel Sağlık Sigortası yaptırdık ama hastaneler bize bakmıyor" diyerek şikayette bulundu. Vakıf yöneticileri muhatap olarak SGK il müdürlüklerini gösterirken, vatandaşlar hergün sağlık provizyonlarının açılıp açılmadığını sorgulamaktan şikayetçi.

GERİYE DÖNÜK PRİM BORCU

Bunlardan birisi de 25 yaşını doldurduğu için ocak ayında gelir testi yaptıran Y.C. isimli vatandaş. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 15 Şubat 2012'de tedavi için giden Y.C, "Sigortanız yok, muayene olamazsınız, olursanız da para ödeminiz gerekiyor" denilerek vezneye gönderildi. Doktora muayene için 15 lira ödeyen Y.C., eczanede de 13 lira ilaç parası verdi. Üç ay gecikmeli olarak mart ortasında genel sağlık sigortası prim borcu kağıdı çıkarılan Y.C., ocak, şubat ve mart aylarının primini ödemek zorunda kaldı. Aylık 35 lira olan GSS primi geriye dönük toplam 105 lira ödeyen Y.C, "Şubatta hastalandığımda beni tedavi etmeyen devlet şimdi geçmişe dönük sigorta primi istiyor. Bu haksızlık" diyerek tepkisini gösterdi.

PRİM YATIRDIKTAN 1 AY SONRA TEDAVİ

Hiçbir geliri olmayanların primlerini devlet ödediği için G-0 grubuna girenler sorun yaşamadan tedavi olabiliyor. Ancak 295 liranın üzerinde geliri olup G-1 grubuna giren ve 35 lira prim çıkanlar, G-2 grubuna girip aylık 106 lira prim yatırmak durumunda kalanlar ve G-2 grubundaki 212 lira GSS primi tahakkuk eden binlerce kişinin provizyonu Ziraat Bankası'na para yatırdıktan 1 ay sonra açılıyor. Bürokrasideki gecikme uzadıkça vatandaşların hastanelerde tedavi olmak için açılması gereken provizyon da erteleniyor. SGK bazı il müdürlükleri ise inisiyatif alıp, vatandaş parayı verir vermez T.C. kimlik numarası üzerinden hastane ve eczane hizmetini açıyor. Sosyal güvenlik uzmanları SGK'nın genelge çıkararak gelir testine başvurduğu tarihten itibaren bu kişilerin sigortalarının başlatılması ve provizyonlarının açılmasını öneriyor.

SGK: SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

SGK yetkilileri, geriye dönük tahsilatın mevzuatlardan kaynaklandığını ve GSS'nin 1 Ocak 2012 tarihinde başlaması gerekçesiyle ocak, şubat ve mart aylarının prim borçlarının vatandaştan istendiğini kaydediyor. Yetkililer, gelir testi yaptıranların hastane provizyon sistemlerinin 1 ay sonra açılmasının gerekçesi olarak, "SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda da sigorta girişinden 30 gün sonra provizyon açılıyor" açıklaması yaptı. Acil olan hastaların hastanelerde zaten tedavi ettiklerini dile getiren yetkililer, "9 milyonun üzerinde kişi başvurdu. Böyle olunca işlemler biranda tamamlanamadı. O yüzden hastalar bu süre zarfında aktivasyonları açılmadığı için tedavi olamadı. Ancak. benzer mağduriyetlerin yaşanmaması için bilgisayar programları üzerindeki çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor" dedi.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 10.04.2012)

GÜNDEM