BASINDAN YAZILAR
Gelir Testi Yaptıranlar,Durumlarını İnternetten Öğrenebilecek - MuhasebeTR

Gelir Testi Yaptıranlar,Durumlarını İnternetten Öğrenebilecek

 SGK Başkanı Fatih Acar, ''Gelir testi yaptıranlar, TC kimlik numarası ve kimlik bilgilerini girerek https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden genel sağlık sigortası tescil bilgilerine ulaşabilecek. Böylece, vatandaşlar prim ödeme yükümlüsü olup olmadıklarını anında öğrenebilecek'' dedi.
Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel SağlıkSigortası Kanunu'nun geçici 12.maddesinde öngörülen geçiş süresinin 1 Ocak'ta sona erdiğini ve bu tarih itibarıyla herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların 5510 sayılı kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının g bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildiğini belirtti.

 

Bu kapsamda genel sağlık sigortalısı sayılan kişilere SGK'nın PTT ile yaptığı protokol çerçevesinde gelir testine müracaat etmeleri hususunda tebligat gönderildiğini anlatan Acar, şunları söyledi:

''Gelir testi yaptıranlar, TC kimlik numarası ve kimlik bilgilerini girerek https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden genel sağlık sigortası tescil bilgilerine ulaşabilecek. Gelir testine müracaat etmeyenler ise genel sağlık sigortalısı olarak SGK'ya resen tescil edildiklerine dair durumlarını internetten öğrenebilecekler. Vatandaşlar, belirtilen internet adresine girdiğinde ekrana gelen 'GSS tescil sorgulama' menüsünde genel sağlık sigortası tescil bilgileri görüntüleyebilecek. Böylece, vatandaşlar prim ödeme yükümlüsü olup olmadıklarını anında öğrenebilecek.''

-6 milyon 40 bin 676 kişi gelir testi yaptırdı-

SGK Başkanı Acar, bugüne kadar 6 milyon 40 bin 676 kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırdığını söyledi. Acar, şöyle devam etti:

''Yapılan gelir testi sonucuna göre, geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenen 4 milyon 37 bin 430 kişinin primleri devlet tarafından ödenecek.

Geliri, asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olan yaklaşık 1 milyon 789 bin 742kişi 35,46 lira, geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olan yaklaşık 218 bin 274 kişi 106,38 lira ve geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olan yaklaşık 46 bin 356 kişi de 212,76 lira prim ödeyecek.''

(Kaynak: Star Gazetesi | 22.03.2012)

GÜNDEM