BASINDAN YAZILAR
SGK'nın Yurtdışı Dairesi Çalışmıyor / Ali Tezel - MuhasebeTR

SGK'nın Yurtdışı Dairesi Çalışmıyor / Ali Tezel


Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı, maalesef yeniden başa döndü. Daire Başkanı değiştikten sonra iş ve işlemler eskiden olduğu gibi yine sürüncemede kalmaya başladı

Yoğun olduğunuzu ve bana cevap veremeyeceğinizi düşünüyorum ama yine de yazmak istedim. 2011 Şubat sonu itibarıyla emeklilik için yurtdışı borçlanması yaptım. Müracaatımı son çalıştığım Adana'dan yaptım ama Adana'daki görevli, İsveç'ten gönderilen kâğıdı yorumlayamadı. Ankara'dan destek istedi ama hâlâ cevap alamadım. Bir seneyi geçti. Ne yapacağımı bilemedim. Adana'da çalışanların yanlış yönlendirmesi nedeniyle 11 bin lirayı da boşu boşuna yatırmış oldum SGK'ya. Keşke annelikten gelen 2 seneyi ödeyip bir yıl da çalışsaydım, hemen emekli olsaydım. Ben şimdi ne yapabilirim?
■ Nigin Öktenay-Adana
Nigin Hanım, normal şartlarda İsveç'ten aldığınız yurtdışı çalışma belgesiyle Adana SGK İl Müdürlüğü'nün yurtdışı borçlanma talebinizi anında cevaplandırması ve size borç çıkarması gerekirdi. Siz de bu borcu 3 ay içinde ödeyerek emekli olabilirdiniz. Ancak Adana SGK, İsveç'ten gelen çalışma belgesini anlamamış ve Ankara'ya Yurtdışı Dairesi'ne göndermiş. Yurtdışı Dairesi'nin en kısa sürede buna cevap vermesi gerekirdi ama yıllar geçmiş hâlâ cevap yok. Çünkü, SGK'nın Yurtdışı Dairesi artık çalışmıyor, dün de yazdığım gibi bu dairede artık yönetici yok.

İKAMET BELGESİ GETİRSENİZ İYİ OLURDU
Yurtdışı borçlanmasını erkekler sadece çalışma belgesiyle, kadınlar ise ister çalışma belgesi isterse de ikamet belgesiyle yapabilirler. Size tavsiyem, SGK Yurtdışı Dairesi'nden umudunuzu kesin. İsveç'te ikamet ettiğiniz belediyeden veya İsveç'teki Türk Konsolosluğu'ndan ikamet belgesi isteyin ve yeniden Adana SGK'ya talepte bulunun. İsveç'te bulunan Türk Konsolosluğu'na, mektup posta adresi veya elektronik posta adresinden ulaşabilirsiniz. Üstelik ikamet belgesiyle borçlanmak, çalışma belgesiyle borçlanmaktan daha kolaydır.

 

Teşekkürler 500 Evler Şafak Hastanesi

Annemin hastalığı yine nüksetti ve pazartesi günü İstanbul Gaziosmanpaşa 500 Evler Şafak Hastanesi'ne kaldırdık. Daha ilk günde doğru teşhis ve tedaviyle kendisine geldi. Bu köşeden hep özel hastaneleri eleştiren yazılar gördünüz ama 500 Evler Şafak Hastanesi'ne teşekkür ediyorum. Başta Başhekim Nuri Karaöz'e, hekim Mürvet Aydın Hanımefendi'ye, ilgi ve alakalarını hiç eksik etmeyen güler yüzlü tüm personele teşekkürü borç bilirim.

 

Yurtdışı aylıkları da hesaplanamıyormuş

Okurlarımızdan Atanur Onaylı, "Bize tercüman olun" demiş, bize de bu dileğe uymak düşer...
"Bağ-Kur'luyum, iki yıl yurtdışı borçlanması yaparak emekliliğimi hak ettim. Ne hikmetse 15 aydır emekli maaşımı alamıyorum. Yeni bir maaş bağlama programı hazırlanıyormuş, 15 ay oldu. 15 ayda neler oluyor, doğan, ölen var. Fabrikalar kuruluyor, üretim yapılıyor. Ancak daha bizim maaşımız ortada yok. Ne olur bu konuya da değinin, derdimize tercüman olun."

 

(Kaynak: Haber Türk | 07.03.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM