BASINDAN YAZILAR
Fiş almazsanız 'ayıplı mal' elinizde kalır - MuhasebeTR

Fiş almazsanız 'ayıplı mal' elinizde kalır

Maliye Bakanlığı'nın fiş toplama mecburiyetinin 2007'den itibaren sona erecek olması, tartışmaları da beraberinde getirdi. Vergi iadelerinin her ay belli miktarda maaşlara yansıtılacak olması, tüketicinin alışverişlerde indirimler uğruna fiş almayacağı endişelerine yol açıyor.
 

Sanayi Bakanlığı Rekabetin ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş ise farklı bir açıdan yaklaşarak tüketicileri uyarıyor. Fiş alınmaması durumunda ayıplı ve kusurlu malla karşılaşıldığında hiçbir hak iddia edilemeyeceğini anlatan Pektaş, "Vergi iadesi kalktı diye fiş almamazlık yapmayın. Belgesi olmazsa ayıplı ve kusurlu mal elinizde kalır." diyor. İndirimler için fiş alınmadığını hatırlatan Pektaş, küçük kazançlar için büyük zararlarla karşılaşılabilineceğini belirtiyor ve ekliyor: "Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın. Eğer belge varsa ve haklıysanız hakkınızı alırsınız. Ancak fişiniz yoksa mal elinizde kalır." Aynı zamanda Reklam Kurulu Başkanı olan Pektaş, hukuki altyapınını yeterli olduğundan herkesin hakkını arayabileceğini söyledi. İl ve ilçelerde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetleri'nin aldığı kararların mahkeme kararı niteliğinde olduğunu belirten Pektaş, mağdurların mutlaka hakem heyetlerine gitmesini istedi. Pektaş, bayram ve yılbaşı öncesinde yoğunluk kazanan indirimli satışlarda etiketin kontrol edilmesini istedi. Pektaş, "Etiket üzerinde indirim öncesindeki fiyat yazılı olmalı. Bu fiyat üzerinden indirim yapılmalı. Aksi takdirde iddia edilen yüzde 70, yüzde 50 indirim sözde indirim olur." diye konuştu.

Reklam şikayetleri, 2006 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 100 artış gösterdi. 2005'te Reklam Kurulu'na 642 şikayet gelirken bu rakam 2006'da bin 280'e çıktı. Başvurulardan 573'ü incelemeye alınırken 263'ü yasaya aykırı bulundu. Reklam Kurulu Başkanı Pektaş, Kurul'a yapılan başvurudaki artışı vatandaşların bilinçlenmesine bağlıyor. İnterneti de başvuruya açtıklarını aktaran Pektaş, böylece şikayetlerin kendilerine daha rahat ulaşabildiğini ifade ediyor. Pektaş'ın verdiği bilgilere göre Kurul, 2006'da toplam 7 milyon 826 bin YTL idari para cezası kesti. Bunun 4 bin 978 YTL'lik kısmı reklam verenlere, 2 bin 848 yeni lirası ise 'mecra kuruluş' olarak ifade edilen medyaya kesildi. 2006'da en fazla reklam ihlali ise 188 ihlalle sağlık sektöründe yaşandı. Bunu 167 ile gıda, 118 ile iletişim sektörleri izledi.

İsa Yazar

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 30.12.2006)

GÜNDEM