BASINDAN YAZILAR
Emeklilik yaşı 75 mi oluyor? / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Emeklilik yaşı 75 mi oluyor? / Sadettin Orhan

Başlığı okuduktan sonra "yok daha neler" dediğinizi duyar gibiyim. Fakat endişelenmenize gerek yok, en azından şimdilik.
Konu ülkemizde değil, Avrupa Birliği ülkelerinin gündeminde. Önceki gün Stockholm'de bir araya gelen sekiz AB üyesi ülkenin başbakanları, orta ve uzun vadeli ekonomik büyüme için emeklilik sistemlerinin elden geçirilmesini gündeme getirdi.

En radikal öneri, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'ten geldi. İsveçli Başbakan, şu an 65 olan İsveç'teki emeklilik yaşının 75'e çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Gerekçeyse 65-69 yaş aralığındaki emeklilerin yüzde 50'sinin çalışmaya devam etmesi. Yani mantık şu; "eğer vatandaş 65 yaşında emekli olduktan sonra da bir şekilde çalışmaya devam edebiliyorsa, yani eli ayağı hâlâ tutuyorsa, biz bu kişiyi niye emekli edelim ki? Elden ayaktan düşene kadar (ki bu yaşı 75 olarak keşfetmişler) insanları çalıştıralım.

Avrupa, sanayi devrimi sonrası ağır çalışma şartları sonucu iş başında ölüm olaylarının önünü almak için sosyal devleti icat etmişti. Şimdi aynı Avrupa'nın, yine iş başında ölümle aynı anlama gelebilecek emeklilik yaşlarını tartıştığını görüyoruz. Anlaşılan Avrupa'yı ve Avrupalı'yı pek iyi günler beklemiyor.

SSK hizmetinin tamamı dikkate alınır

Soru: Sadettin Bey, ben 1993-1994 yılında Milli Eğitim'de, 1994-1998 yılları arasında özel dershanede, 1998 yılından beri de yine Milli Eğitim'de öğretmenlik yapmaktayım.

20 yılı doldurunca mümkünse emekli olmak istiyorum. Dershanede öğretmenlik yaptığım yılların üçte ikisi emekliliğime eklendi. Ben 20 yılı doldurunca emekli olabilir miyim? Eğer emekli olursam ikramiyemi ve maaşımı alabilir miyim? Rumuz: Mikrofon

Cevap: Değerli okurum, memuriyet hizmetinizin hesabında, dershanedeki çalışmalarınızın üçte ikisi değil, tamamı dikkate alınır. Emeklilik için 20 yılın yanında 49 yaşınızı da tamamlamanız gerekiyor. 20 yılı doldurduktan sonra isterseniz işten ayrılabilir ve çalışmadan yaşı bekleyebilirsiniz. İkramiyenizi ve aylığınızı yaş şartını tamamladığınızda alabilirsiniz.

Borçlanma yapabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben 09.01.1967 doğumluyum. 05.12.1988'de sigorta başlangıcım var ve 254 gün prim ödendi. Daha sonra evlendim ve yurtdışına gittim. 5 yıl yurtdışında ev hanımı olarak kaldım. Türkiye'ye dönünce 2001 Haziran ayında kendime işyeri açtım ve 6 yıl 29 gün Bağ-Kur'lu olarak çalıştım. Şu an sigortalı olarak başka bir iş yerinde 8 aydır çalışıyorum. Emeklilik için yaşım doldu fakat gün sayımı tamamlamayı bekliyorum. D. Çağdaş

Cevap: Değerli okurum, eksik günlerinizi doğum borçlanması veya yurtdışı borçlanmayla tamamlayabilirsiniz. Üç çocuğunuzdan ikisi için toplam dört yıllık süreyi borçlanabileceğiniz gibi, yurtdışında geçen beş yılı da borçlanabilirsiniz. Toplamda 5.300 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 11.02.2012)

GÜNDEM