BASINDAN YAZILAR
Genel Sağlık Sigortası başlıyor / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Genel Sağlık Sigortası başlıyor / Ali Şerbetçi

Sosyal güvenlikte yeni bir sayfa açılıyor.
1 Ocak'tan itibaren zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) dönemi başlıyor. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ile Türkiye'de ikamet eden ve yabancı ülke mevzuatı kapsamında olmayan yabancılar isteklerine bakılmaksızın Genel Sağlık Sigortalısı olacak. Bununla birlikte; yeşil kart sahipleri de GSS kapsamına giriyor.

* 9 milyon 140 bin yeşil kart sahibi GSS kapsamında
1 Ocak
'tan itibaren yeşil kart sahiplerinin sağlık giderlerini SGK karşılayacak. Yeşil kart sahipleri 1 yıllık vizeleri doluncaya kadar sağlıktan yararlanmaya devam edecek. Ancak vizesi dolan yeşil kartlılar gelir testine tabi olacak.
Bunun için de 1 ay içinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidecekler. Gelir testi sonucuna göre prim ödeyip ödemeyecekleri belli olacak. Yeşil kart vize süresi dolanlar, bu sürede gelir testine gitmezlerse, asgari ücretin iki katından fazla gelirleri olduğu kabul edilerek 212.76 TL GSS primi ödeyecekler.

* Sosyal güvencesi olmayanlar...
Genel Sağlık Sigortalı ya da Genel Sağlık Sigortalı'nın bakmakla yükümlü olduğu kişi olmayanlar ile Genel Sağlık Sigortalılığı ya da Genel Sağlık Sigortası'nın bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona erenler SGK tarafından resen tescil edilecek. Bu kişilere prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 günlük tutarı, prime esas asgari kazanç tutarı esas alınarak 106.38 TL GSS primi tahakkuk ettirilecek. Aynı zamanda vatandaşa 1 ay içinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerektiği SGK tarafından bildirilecek.

*
1 ay içinde gelir testi yapılmazsa...
Kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile SGK tarafından Genel Sağlık Sigortası tescilinin yapıldığına dair tebligatın yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde gelir testini yapmayanların, gelirleri asgari ücretin iki katı tutarında kabul edilecek ve 212.76 TL GSS primi ödemeleri gerekecek.

* Ne kadar aylık GSS primi ödenecek?
Kimin ne kadar GSS primi ödeyeceği, gelir testine göre belirlenecek. Yapılacak gelir testine göre aile (aynı hane içinde yaşan eş ,evli olmayan çocuk, büyükanne ve büyükbaba) içinde kişi başına düşen aylık gelirine bakılarak GSS primi tespit edilecek.
Yeni asgari ücret brüt 886.50 TL oldu. Bu çerçevede; kişi başına düşen aylık gelir tutarı;
* Asgari ücretin üçte birinden (295.50 TL) az olanların primleri devlet tarafından karşılanacak.
* Asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret (886.50 TL) arasında olanlar 35.46 TL ödeyecek.
* Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 106.38 TL verecek.
* Asgari ücretin iki katından (bin 773 TL ) fazla olanlar ise 212.76 TL ödeyecek.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.12.2011)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM