BASINDAN YAZILAR
2012 enflasyon hedefi yüzde 5 - MuhasebeTR

2012 enflasyon hedefi yüzde 5

 Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012 yılı enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak belirlendiğini açıkladı.

Merkez Bankası'nda 2012 Yılı Para ve Kur Politikası konulu basın toplantısında konuşan Başkan Başçı, 2012 yılı enflasyon değerlendirmeleri hakkında bilgi verdi. 2011 yılında ekonomide dengelenme sürecinin başladığını ifade eden Başçı, ancak enflasyonun beklentilerin belirgin olarak üzerine çıktığını aktardı. Ekim ayında parasal sıkılıştarımaya gittiklerini bu sıkılaştırmanın etkisinin 2012 yılının ilk döneminde görüleceğine dikkat çeken Başçı, "Ancak döviz kuru hareketlerinin birikimli etkileri nedeniyle yıllık enflasyon bir müddet daha yüksek seyredecektir. Döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki etkinin enflasyon üzerinde yaklaşık 5 puan etkileyeceğini öngörmekteyiz." diye konuştu.

Para politikasındaki esnek bir yapınının korunmasını gerektirdiğini belirten Başçı, "2012 yılı enflasyon hedefi ovp hazırlık sürecinde hükümet ile varılan mutabakata paralale olarak yüzde 5 olarak belirlendi." dedi. Merkez Bankası'nın 2012 yılında da enflasyon hedeflemesinin yanı sıra dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasına devam edeceğine işaret eden Başçı, 2 Oak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankaların döviz ve efektif piyasaları döviz depo piyasasında kendilerine tanınan borçlanma limitleri çerçevesinde Merkez Bankası'ndan alabilecekleri döviz reporlarının vadesi 1 haftadan 1 aya yükselttiklerini belirtti.

Merkez Bankası'nın 2002 yılından itibaren 76,2 milyar dolar alım gerçekleştirdiğini aktaran Başçı, rezervin 93,2 milyar dolara yükseldiği bilgisini verdi. 2012 yılında döviz satım ihalelerini daha düşük tutarlarda tutmayı hedeflediklerini aktaran Başçı, küresel kredi piyasalırnda derinleşebilecek sorunların Türkiye'de bankacılık sisteminin döviz likiditesi üzerinde doğurabileceği olumsuz etkileri hafifletmek amacaıyla döviz repo piyasasında da düzenlemelere gittiklerini vurguladı. Başçı, Cuma günü repo ihalelerinde 3 milyar lira alacaklarını ondan sonraki hafta daha düşük olabileceğini ancak bu her halükarda aylık 12 milyar lirayı geçmeyeceğini ifade etti.

2012 yılında bankanın iletişim stratejilerini de açıklayan Başçı, enflasyon raporunu yılda iki defa Ankara'da iki defa İstanbul'da basın toplantısı yaparak açıklayacakları bilgisini verdi.

Zorunlu karşılıkları genişletici yönde kullanılabileceği gibi sıkılaştırıcı şekilde de şartlara göre değiştireceklerini söyleyen Başçı, " Küresel ekonomik krizin verdiği en önemli ders, finansal sistemin yüksek kaldıraçla kullanılmasının orta ve uzun vadede sorunlar ortaya çıkarmasıdır."

(Kaynak: Star Gazetesi | 27.12.2011)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM