BASINDAN YAZILAR
İstifa eden tazminat alamaz / Resul Kurt - MuhasebeTR

İstifa eden tazminat alamaz / Resul Kurt

Okurumuz Y.A., “Ben iki yıldır bir şirket de çalışıyorum ve ayrılmak için istifamı verdim. Tazminat alabilir miyim?” diyor.

İşçinin en büyük sıkıntılarından birisi de, kıdem tazminatıdır. Maalesef okurumuza istifa halinde kıdem tazminatının ödenemeyeceğini söylemeliyiz. Hatta uygulamada çalışanlar bu duruma, “istifa eden kıdem tazminatı alamaz” diyor. Çünkü iş kanununda kimlerin kıdem tazminatı alabilecekleri açık bir düzenlenmiş olup, kıdem tazminatı bu koşulları taşımayanlara verilmiyor.

Bazı işyerlerinde işçinin kıdem tazminatı hak etse bile ödenmediği gibi, bazı işçiler de istifa veya benzeri nedenlerle kıdem tazminatı almayacak şekilde işten ayrıldıklarında ‘kıdem tazminatı konusunda’ mağduriyet yaşamaktadır. İşte kıdem tazminatı sorunun çözümü için başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olmak üzere sosyal taraflar, sendikalar, işveren kesimi konuyu enine boyuna değerlendiriyor. Umarız kıdem tazminatı sorunu işçinin-işverenin hak kaybına uğramayacağı mağdur edilmeyeceği şekilde kısa zamanda çözülür.

15 yılla kıdem alınabiliyor

İstifa edenler kıdem tazminatı alamamakla birlikte, 15 yılı ve 3600 günü doldurup emeklilik için yaş şartını beklediği için işten ayrılan işçiler, kıdem tazminatı alabiliyor. Ancak işten ayrılma gerekçesinin bu şekilde belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca SGK’dan da “kıdem tazminatı alabilir” yazısının alınması ve işverene ibraz edilmesi şart.

Depremzedeye ‘Hayati Yazıcı’ eli

Kabinedeki en başarılı bakanlardan birisinin Gümrük ve Ticaret Bakanı sayın Hayati Yazıcı olduğunu söylersek, yanlış söylemiş olmayız. Birkaç ay önce gümrüklerde ele geçirilen gıdadan tekstile, elektronikten kırtasiye malzemelerine kadar yüzlerce çeşit eşyanın modern bir ortamda ekonomik fiyatlarla halka satılarak ekonomiye kazandırılması çalışmalarında ekibine ve sayın bakana teşekkür etmiştik.

Ülkemizin kronikleşmiş ve adeta kangren haline gelmiş gümrük teşkilatını yenileyen, adını sürekli basına yansıyan yolsuzluklarla duymak zorunda kaldığımız bir teşkilata vizyon kazandıran ve önemli bir çok projeye imzan Hayati beyin dün yaptığı bir uygulama beni çok duygulandırdı.

Bahsettiğim konu, ne bakan beyin sınır kapılarının personel, teknoloji ve alt yapı çalışmalarının iyileştirilmesiyle, ne de kaçakçılıkla mücadele ve tasfiye işletmelerinde yapılan güzel uygulamalarla, ne de gümrük ve ticaret politikaları ile ilgilidir.

İşte, gümrük ve kaçakçılık mevzuatına göre tasfiyelik hale gelen ve Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TASİŞ) depolarında bulunan gıdadan tekstile, elektronikten kırtasiye malzemelerine ve oyuncağa kadar yüzlerce çeşit eşya Bakan Yazıcı’nın talimatıyla Van depreminde mağdur olanların ihtiyaçlar doğrultusunda Van’daki depremzedelere gönderiliyor. 1999 depreminde, depremzedeye verilmeyen binlerce ton yardım malzemesinin Kızılay deposunda çürütülmesi o dönemde bütün basında çokça eleştirilmişti. İnsanların en temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, depolarda çürütülmesini de anlamak zordu zaten. Ağır bir mağduriyet yaşayan Vanlı’nın ihtiyaçlarının karşılanmasına verdiği katkıdan dolayı da hem sayın bakana ve hem de ekibine teşekkür ediyoruz.

(Kaynak: Star Gazetesi | 17.11.2011)

GÜNDEM