BASINDAN YAZILAR
Süre uzadı, ilk taksite dikkat! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Süre uzadı, ilk taksite dikkat! / Sadettin Orhan

Torba Kanun'la getirilen borç yapılandırmasında normalde süre bugün bitiyordu.

Ancak 30 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri birer ay uzatıldı. Buna göre ilgili kamu idarelerinde (Gelir İdaresi, SGK vs.) başvuru yapmak için son tarih 31 Mayıs 2011 oldu. İlk taksitin ödeme süresi ise 1 Ağustos 2011'e uzamış oldu. Ancak SGK'ya olan borçlar için ilk taksit ödeme süresinde uzatma yapılmadı. Yani 31 Mayıs'a kadar başvuru hakkınız olacak ancak peşin ödemenizi veya ilk taksitinizi yine en geç 30 Haziran 2011'de ödemiş olacaksınız.

2 Haziran değil 31 Mayıs

Bu arada değişiklik öncesi son başvuru tarihi 2 Mayıs olduğu için, bir aylık uzatma sonrası başvuruların 2 Haziran 2011'e uzatıldığını düşünenler var ki bu hesap yanlıştır. Zira normalde başvurular 30 Nisan 2011'de sona ererken, bu tarih cumartesi gününe denk geldiği için yasa gereği pazartesine yani 2 Mayıs'a sarkmıştı. Bakanlar Kurulu'nun uzatma kararı 30 Nisan'ı esas aldığından, bir aylık uzatma da 31 Mayıs'a tekabül ediyor. Yani 2 Haziran'a motive olanlar varsa, uyarmış olalım.

Yıpranma görevle başlar

Soru: Sadettin Bey, astsubay sınıf okulunda geçen eğitim süremiz yıpranmadan sayılıyor mu? M.Ü.

Cevap: Değerli okurum, asker ve polislerin hazırlık okulu veya akademide geçen süreleri hizmet süresinden sayılır. Fakat bu süreler için fiili hizmet müddet zammı (yıpranma payı) hesaplanmaz.

Hizmet çakışmasında eski süreler

Soru: Sadettin Bey merhaba, SSK ve Bağ-Kur çakışmasıyla ilgili yazınızı okudum.

Torba Yasa çıkmadan önceki dönemlerde bir çakışma varsa örneğin 2010 yılında, bu yasa onlar içinde geçerli olacak mı? Yani eski çakışmalarda da SSK'lı günlerimiz geçerli olacak mı? Yılmaz Çılgı

Cevap: Yılmaz Bey, Torba Kanun'la birlikte SSK ve Bağ-Kur kapsamında aynı anda çalışma durumunda SSK'lı hizmetler geçerli olacak. Ancak bu hüküm 1 Mart 2011 ve sonrası için geçerli olacak. Dolayısıyla bu tarihten önceki çakışmalarda, eski uygulama olan "önce başlayan sigortalılık statüsü geçerli olur" kuralı uygulanacak.

Dedeniz muhtarlık borçlanması yapabilir

Soru: Sadettin Bey, benim dedem 1953 ile 1966 yılları arasında 13 yıl muhtarlık yapmış. Başka da herhangi bir SSK veya Bağ-Kur hizmeti yok. Kendisi şu an 1929 doğumlu ve yaşıyor. Dul bir halam var, işin aslı onun için uğraşıyoruz. Dedemi emekli etme durumu olabilir mi? Adem Elbaşı

Cevap: Adem Bey, dedeniz bulunduğu ildeki SGK müdürlüğüne başvurarak 2108 sayılı Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında 13 yıllık borçlanma yapabilir. Bunun için matbu formu doldurup, ilgili mülki idareden de hizmetlerini onaylatması gerekiyor. Bu 13 yıllık süreyi askerlik borçlanmasıyla 15 yıla tamamlarsa kendisine hemen aylık bağlanır. Dilerse bu 13 yılın sadece 5 yılını borçlanabilir. Bu durumda kendisine aylık bağlanmaz ancak vefatı halinde halanıza yetim aylığı bağlanır.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 02.05.2011)

GÜNDEM