BASINDAN YAZILAR
12 Eylül mağduruna prim müjdesi - MuhasebeTR

12 Eylül mağduruna prim müjdesi

12 Eylül’de haksız yere gözaltına alınan ve tutuklananlar bu süreleri borçlanıp erken emekli olabilecek.
Bakan Dinçer, 12 Eylül döneminde tutuklanan ancak daha sonra beraat edenlerin emekli olmak için tutukluluk sürelerini borçlanabileceğini bildirdi. Uygulamaya göre, devletten tazminat alanlar primini kendi ödeyecek. Tazminat almayanların borçlanma bedelini ise Hazine karşılayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, Anayasa’da 12 Eylül ile ilgili ‘’darbeyi yapanların yargılanamayacağına’’ ilişkin geçici maddenin kaldırıldığını hatırlattı. O dönemde değişik sebeplerle devlete karşı suç işlediği iddiasıyla gözetim altına alınan veya tutuklanan ama sonuç itibariyle suç işlemediği tespit edilen ya da beraat edenlerin mağduriyetlerini giderecek türde bir düzenlemeye gittiklerini anlatan Dinçer, şöyle konuştu: “Bunlar eğer emekli olmak istiyorlarsa tutuklu kaldıkları süreler için borçlanabilecekler. Şayet o dönemde tutuklu kaldıkları için daha sonra beraat etmeleri sebebiyle devleti mahkemeye vermişler ve devletten bu sebeple tazminat almışlarsa tazminat alanlar primlerini kendileri ödeyecek. Ama tazminat almamışlarsa bunların primini Hazine ödeyecek.

Değişikliği yaptık

Böylece onların tutuklu kaldıkları süre boyunca borçlanma imkanı olacak, böyle bir düzenleme yaptık.’’ Bu konuda herhangi bir kısıtlama olmadığını vurgulayan Dinçer, bu hakkın, tutukluluk süresi ne kadar ise o kadar geçerli olacağını bildirdi. Konunun Torba Tasarı görüşmelerinde komisyon çalışmaları sırasında gündeme geldiğini dile getiren Dinçer, ‘’Bu konuda bir çalışma yaptırdım. Adalet Bakanlığı’ndan da görüş aldık. Bir önerge hazırlattık ve yeri gelince ilgili kanunda bir önerge ile değişiklik yaptık’’ dedi.

Tutukluluk süresini gösteren belge ile SGK’ya başvurulacak

Bakan Dinçer, yasal çalışmanın tamamlanmasının ardından, 12 Eylül döneminde tutuklanan ve daha sonra beraat edenlerin, bu haktan yararlanabilmeleri için tutukluluk sürelerini gösteren bir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerektiğini ifade etti. Bu durumdakilerin belgelendirebildikleri süreleri emeklilikleri için dikkate alacaklarını anlatan Dinçer, ''Kişi sayısı konusunda bir tespit yapılamadı. O yüzden neye mal olacak onu bilemiyoruz. Ama çok büyük bir maliyet getirmeyeceğini düşünüyoruz. Eğer halen emekli olmadılarsa bu tür kişiler de bu fırsattan yararlanarak emekli olabilecekler'' diye konuştu.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 10.02.2011)

GÜNDEM