BASINDAN YAZILAR
EmekliMatik hizmete girdi! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

EmekliMatik hizmete girdi! / Sadettin Orhan

'Ne zaman emekli olurum' sorusu, okurlarımız tarafından yöneltilen soruların başında geliyor.
Zira sosyal güvenlik mevzuatımız, ortalama bir vatandaşın oturup da kendi emeklilik tarihini hesaplayabileceği basitlikten çok uzak. Hemen her on yılda bir yapılan sistem değişiklikleri, işe başlama tarihine ve statüye göre değişen koşullar, sistemi bulmacaya çevirmiş durumda. İşte bu yüzden insanımız da çareyi ya SGK'ya dilekçe ile başvurmada ya da uzman yazarlara sormada buluyor. Ancak artık bu sorun EmekliMatik'le sona erdi. Artık dilekçelerle veya uzmanlara soru gönderip, ne zaman cevap gelecek diye beklemekle vakit kaybetmeyeceksiniz.

Evet, Türkiye'de herkesin emeklilik tarihi hesaplamasını yapabilen ilk ve tek program, www.sadettinorhan.net isimli sitemizde ücretsiz olarak hizmete girdi. EmekliMatik'te SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Tarım SSK'lılar için emeklilik hesaplaması yapılabildiği gibi, emeklilikte özel şartlara tabi olanlar da emeklilik tarihini görebilecek. Örneğin;

· Maden çalışanları,

· Yıpranmalı çalışanlar (basın, matbaa vb.),

· Polis, asker, MİT mensubu gibi fiili hizmet zammıyla çalışanlar,

· Özürlüler,

· Erken yaşlanma teşhisi konulanlar,

· Yurtdışı hizmet borçlanması yapanlar,

ve daha pek çok istisnai hükümlere tabi olanlar, emeklilik tarihlerini öğrenebilecekler. EmekliMatik, sadece kullanıcının girdiği bilgilerden (T.C. kimlik veya ad-soyadı gibi özel bilgi gerekmiyor) hareketle, kişi için alternatif emeklilik senaryolarını karşılaştırarak, en yakın tarihi verir.

Ayrıca EmekliMatik'te sadece emeklilik tarihinizi değil,

· Hangi kurumdan (statüden) emekli olabileceğinizi,

· Askerlik borçlanmasıyla emeklilik tarihinizin değişip değişmediğini,

· Bağ-Kur'dan SSK'ya geçerseniz emeklilik tarihinizin değişip değişmediğini,

· İşsizlik ödeneği alıp alamayacağınızı ve ödeneğin miktarını,

· Hizmet borçlanması yaparsanız, kaç gün için ne kadar ödeyeceğinizi ve

· Yaş haddiyle (kısmi) emeklilik tarihinizi hesaplayabileceksiniz.

Henüz geçtiğimiz hafta hizmete giren ve ciddi bir tanıtım yapmadığımız EmekliMatik'te bir haftada 39 bin hesaplama yapıldı. Bu da böyle bir hizmete duyulan ihtiyacın göstergesi olsa gerek. Sizlerin gösterdiği bu ilgi, programa yeni hizmetleri ekleme ve hizmet yelpazesini geliştirme konusunda bizleri motive ediyor.

Yaşı bekleyenlere emekli aylığı bağlanacak mı?

Soru: Sadettin Bey, kulaktan dolma da olsa emeklilik için yaşı bekleyenlere aylık bağlanacağını duydum. Böyle bir düzenleme veya yasa hazırlığı var mı? Yoksa sadece söylentiden mi ibaret? Yılmaz Erşen

Cevap: Değerli okurum, böyle bir soru farkı kişilerce bana da yöneltildi ancak ne böyle bir düzenleme var ne de hazırlığı var. Sadece şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa dolaşıyor. Böyle bir beklentiye girmeseniz iyi olur.

Yurtdışı borçlanmada ne kadar öderiz?

Soru: Sadettin Bey, kayınpederim SSK kapsamında pirim yatırıyor. Prim günü olarak 600 günü kaldı. Kendisi 1961 doğumlu. Geçtiğimiz senelerde Arabistan'da 20 ay çalıştı. Biz de SSK'ya dilekçe yazdık ve Arabistan elçiliğimiz onayladı. Dilekçede 600 gün çalışmıştır diye yazıyor. 600 gün yurtdışı borçlanması için kaç lira yatırmamız gerekiyor ve taksitlendirme olabilir mi? Nasıl bir yol izleyelim? Mümtaz Demir

Cevap: Değerli okurum, 600 günlük (20 ay) yurtdışı hizmet borçlanması için aylığı 243 TL'den 4.860 TL ödersiniz. Bu ödemeyi borcun size tebliğ edilmesinden itibaren 3 ay içerisinde yapmanız gerekir. Borçlanma işlemleri için bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne başvurmanız yeterli.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 30.09.2010)

GÜNDEM