BASINDAN YAZILAR
Taşınan işyerinde kıdem tazminatı ödenir mi? / Resul Kurt - MuhasebeTR

Taşınan işyerinde kıdem tazminatı ödenir mi? / Resul Kurt

Bir okurumuz, işyerinin bir başka ile taşındığını ve yeni yere gitmek istemediğini, bu durumda kıdem tazminatı talep edip edemeyeceğini soruyor. İşyeri taşınması çalışma hayatında işçinin çok fazla istekli olmadığı bir konudur. Taşınan işyerinin özellikle bir başka ile gitmesi durumunda da kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği sorunu ortaya çıkmaktadır.

Öncelikle İş sözleşmesinde veya varsa toplu iş sözleşmesinde, işçinin aynı işverene ait aynı ildeki veya diğer bir ildeki işyerinde görevlendirme yetkisi olup olmadığı bilinmelidir.

İş sözleşmesinde veya varsa toplu iş sözleşmesinde, işçinin aynı işverene ait aynı ildeki veya diğer bir ildeki işyerinde görevlendirme yetkisi verilmesi halinde, işçinin durumunu ağırlaştırmamak koşuluyla, işveren bu yetkiye istinaden işçinin işyerini değiştirebilir. İşyeri değiştirilen işçinin yeni görev yerine gitmemesi nedeniyle işverenin, iş sözleşmesini feshi halinde işçi ihbar ve/veya kıdem tazminatına hak kazanamaz. İşverenin bu değişikliği yaparken objektif ve iyi niyetli davranmış olması gerekmektedir.

Eğer, iş sözleşmesinde veya varsa toplu iş sözleşmesinde, işçinin aynı işverene ait aynı ildeki veya diğer bir ildeki işyerinde görevlendirme yetkisi yoksa, işçiye çalışma koşullarında değişiklik yapan bu durumun bildirimini yazılı olarak yapılmalıdır.

İşçi değişiklik önerisini altı işgünü içinde yazılı olarak kabul ederse, iş ilişkisi bu yeni koşullarla ve yeni işyeri adresinde de devam edecektir.

İşçi değişiklik önerisini kabul etmez ise, yapılan değişikliğin işçinin durumunu ağırlaştırması suretiyle başka şehre veya aynı şehir içinde Büyükşehir belediyesi sınırları dışındaki bir işyerine nakil yapılması çalışma koşullarında esaslı değişiklik olduğu için kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

Sonuç olarak, iş sözleşmesinde diğer bir ilde görevlendirme hükmü yoksa, işyeri değişikliğini kabul etmeyen ve yeni işyerinde göreve başlamayarak çalışma koşullarında esaslı değişiklik yapıldığını öne sürerek iş sözleşmesini fesheden işçilere kıdem tazminatı ödenmesi gerekmektedir.

(Kaynak: Haber7.com | 22.09.2010)

GÜNDEM