BASINDAN YAZILAR
Sigortasız işçinin hakları / Resul Kurt - MuhasebeTR

Sigortasız işçinin hakları / Resul Kurt

Okurumuz Figen G., “2006 yılında bir işyerinde sigortasız olarak çalışmaya başladım. 2009’da sigortalı olarak çalışmaya başladım. Bu ay itibariyle işten ayrılmak zorunda kaldım, sigortasız çalışmalar için ne yapabilirim?” Diyor.

Değerli okurumuz, sigortasız çalıştırılan işçilerin, işten ayrıldıkları yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde iş mahkemesinde hizmet tespit davası açarak kanıtlamaları halinde sigortalılık haklarını kazanabileceklerdir. Bu beş yılık süre, zaman aşımı süresi olmayıp hak düşürücü süredir. Hak düşürücü sürenin başlangıç tarihi, sigortalının işyerinden ayrıldığı yılın sonundan itibaren başlamaktadır.

Kentler üniversitesiyle barışık olmalı

Geçtiğimiz hafta sonu sevgili hocam vergi hukukunun duayenlerinden Referans Gazetesi yazarı Dr. Bumin Doğrusöz’le birlikte Adıyaman’daydık. Adıyaman SMMM Odası ve Adıyaman Üniversitesinin düzenlediği etkinlikte konuşmacı idik.

Neredeyse yılın yarısını Türkiye’yi gezerek geçiren birisi olarak, yılda bir kez de olsa memleket havası teneffüs etmek beni mutlu etti.

Çiçeği burnundaki Adıyaman Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Mustafa GÜNDÜZ’ün gayretiyle her geçen gün biraz daha büyüyor. Adeta şantiye sahası gibi, her tarafta yeni bir eğitim yuvası, sosyal tesis, yurt vs. yükseliyor.

Şüphesiz bu çalışmaların en büyük mimarı Rektör Prof. Dr. Mustafa GÜNDÜZ hocadır.

Elde ettiği başarılarla üniversite kurulma modeli olarak gösterilen Adıyaman Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Rektör Prof. Dr. Mustafa GÜNDÜZ kısa bir süre önce “Türkiye’de Yılın Rektörü” seçildi.

İşsizliğin, yoksulluğun en çok etkilediği kentlerden birisi olan Adıyaman için üniversitenin ayrı bir anlamı var. Üniversiteler hem kentlerin kültürel ve ekonomik gelişmelerine katkı sağlar, hem de kentin vizyonunun belirlenmesinde önemli etkide bulunur.

Kentiyle barışık bir üniversite, üniversitesiyle barışık bir kent kalkınmanın anahtarıdır. Yani, üniversitesiyle barışık bir kent hem ekonomik kalkınmasını hem de sosyo kültürel gelişmesini çok daha hızlı ve başarılı tamamlar, buna bağlı olarak işsizlikte de önemli düşüşler olur. Üniversiteler kentlerin lokomotifidir. Kenti peşinden sürükler.

Sözleşmeli öğretmenler dertli

Okurumuz Kamil Karakaya sözleşmeli öğretmenlerin dertlerini ve sorunlarını yazmış. Okurumuz; “Ben dört yıldır sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyorum. Biz sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu hiç bir haktan yararlanamıyoruz. Tayin hakkımız yok, idareci hiç bir zaman olamıyoruz, eş ve çocuk yardımı alamıyoruz, bir aydan fazla rapor alamıyoruz, acil bir durum olduğunda bir aydan fazla rapor alırsak derhal sözleşmemiz feshediliyor, işimiz garanti değil, acaba yarın ne olacak endişesiyle geleceğe güvenle bakamıyoruz. Aradaki fark saymakla bitmez.

Öğrencilerimiz bize kadrolu musunuz, yoksa sözleşmeli misiniz diye soruyor. Büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Sözleşmeli öğretmene kadro müjdesi bekliyoruz” diyor.

Köy gençleri kitap bekliyor

Sevgili dostum Sami Doğanlı’nın Star okurlarından bir isteği var. Evindeki 500’e yakın kitabı daha önce iki köy okuluna gönderen, 100’ye yakın kitabı da kamuya yararlı bir derneğe bağışlayan Sami bey; Sandıklı - Bekteş köyü gençlerinden, köy odaları için kitap gönderilmesi talebi geldiğini, birçok yere yazı yazıldığını, ancak yeterli katkı olmadığını söyleyerek “Sandıklı - Bekteş Köyü Odası Kitaplığı” için yardım istiyor.

Kampanyada fazla kitap toplanırsa, civardaki köy okulları ile kütüphanelerine gönderilecekmiş. Ayrıntılı bilgi için Sami Doğanlı’yı 0-535-977 70 73 numaradan arayabilir ve bağış kitaplarınızı “Bekteş Köyü Odası- Sandıklı / Afyonkarahisar” adresine gönderebilirsiniz.

(Kaynak: Star Gazetesi | 22.04.2010)

GÜNDEM