BASINDAN YAZILAR
Vergi ve SSK borcu olan da Kredi Garanti Fonu'ndan yararlanacak - MuhasebeTR

Vergi ve SSK borcu olan da Kredi Garanti Fonu'ndan yararlanacak

Finansman sıkıntısı çeken reel sektöre kredi müjdesi geldi. İşletmelere kredi musluklarını açan Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) çalışma sisteminde değişikliğe gidiliyor.

Bu çerçevede vergi ve SSK borcu olanların yanı sıra adli sicile ilişkin sıkıntı yaşayan işletmeler için de şartlar esnetiliyor. Buna göre 1 milyar TL'lik Hazine kaynağı ile 10 milyar liralık kredi sağlayacak düzenlemede, vergi ve SSK borcu olanlar için mahsup sistemi devreye girecek. KGF'den yararlanmak isteyene verilecek krediden öncelikle vergi ve SSK borçları düşülecek, geriye kalan miktarda kredi ve kefalet verilecek.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın talebiyle konuyu masaya yatıran KGF yönetimi, gerekli değişiklikleri hazırlayarak Hazine Müsteşarlığı'na gönderdi. Bankalardan da görüş alınan yeni düzenleme Bakanlar Kurulu'nun onayı ile yürürlüğe girecek. Değişiklik hakkında bilgi veren Hazine'den üst düzey bir yetkili, küresel kriz sebebiyle birçok firmanın vergi ve SSK borçlarını ödeyemediğine dikkat çekerek sistemin hedeflendiği gibi işleyemediğini söyledi. Yeni haliyle KGF'nin daha verimli olacağını aktaran Hazine yetkilisi, "Vergi ve SSK borcu şartı sebebiyle küçük ve orta büyüklükteki (KOBİ) birçok işletme bu düzenlemeden faydalanmak için başvuru yapamadı. Şimdi ise bu borçları mahsup etmeyi planlıyoruz. Bu sayede hem zorda kalan işletmelerin finans sorunu çözülecek hem de Maliye ile SGK'nın alacak sorunu çözülmüş olacak." dedi. KGF'nin yeni yapısıyla birlikte aralık ayının sonundan itibaren başvuru alınmaya başlarken, geçen ay itibarıyla bankalarda bekleyen başvuru sayısı beş yüzü aştı.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 20.03.2010)

GÜNDEM