BASINDAN YAZILAR
Faturada elektronik dönem başladı bundan böyle kâğıt kullanılmayacak - MuhasebeTR

Faturada elektronik dönem başladı bundan böyle kâğıt kullanılmayacak

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan elektronik fatura projesi tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. 'Elektronik Fatura Projesi'nin tanıtım toplantısında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektronik faturanın, kağıt ile yapılan geleneksel faturalama süreçlerinin barındırdığı zorlukları ortadan kaldıran teknolojik bir çözüm olduğunu söyledi.

Şimşek, yeni sistem ile faturalama süreçlerinin tümünün elektronik yöntemler aracılığıyla gerçekleştirileceğini kaydetti. E-fatura ile fatura oluşturma, gönderme, muhafaza ve istenildiğinde ibraz edilmesi ile ilgili tüm işlemler, kağıt kullanılmadan yapılacak. Sistem sayesinde maliyet etkinliği ve verimlilik artışı sağlanacak. Söz konusu sistem Finlandiya, Belçika, Danimarka, İspanya başta olmak üzere AB ülkelerinde sıkça kullanılıyor. AB genelinde yapılan araştırmaya göre elektronik faturaya geçiş tamamlandığında, maliyetlerde sağlanacak tasarruf miktarı yıllık 243 milyar Euro'yu bulacak.

Krizin etkisiyle vergi borcunu ödemekte zorlanan şirketlere Maliye yardım eli uzatıyor. Genel bir affa sıcak bakmayan bakanlık, şirketleri tek tek kurtaracak formül üzerinde duruyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, malî bünyesi bozulan firmalara yönelik bir sistem üzerinde çalışılabileceğini belirterek "İdare belki genele ilişkin değil de birtakım prensipler çerçevesinde şirket bazında yapılandırmaya imkan sağlayacak bir düzenleme yapılabilir mi?' diye her zaman tabii bu yönde de çalışmamız olabilir. Ama genele ilişkin şu anda gündemimizde bir yeniden yapılandırma yok." dedi.

Genel affa ve vergi yapılandırılmasına karşı olduğunu aktaran Şimşek, bunun vergide uyumu bozduğuna dikkat çekti. Şimşek'in açıklamasının ardından İdare'de konuya ilişkin çalışmalar hızlandı. Maliye bürokratları ekonominin iyi olduğu dönemlerde vergi borcu takmayan mali yapısı güçlü firmaları zorda bırakmayacak bir formül üzerinde duruyor. Vergi borcu sebebiyle işletmenin tüm hesaplarına haciz konulması yerine borçlarına taksit yapılarak firmanın ayakta kalmasına destek olunmasına yönelik formüller üzerinde çalışılıyor.

Sigara kaçağına sıkı takip

Maliye Bakanı Şimşek, 'Elektronik Fatura Projesi'nin tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. ÖTV artışının ardından kaçak sigara satışının artığına yönelik soruyu cevaplayan Şimşek, bu gelişmenin farkında olduklarını söyledi. "Sigarada vergileri yükseltince kaçakçılık daha cazip hale geldi." diyen Şimşek, bu duruma göz yumulmayacağını vurguladı. Bu kapsamda denetimin artırılmasına yönelik olarak yeni ekip kurduklarını ve ek kaynak tahsis ettiklerini bildirdi. Buna ilişkin cezai müeyyidelerin uygulanacağına dikkat çekti. Bandrolsüz ürünleri bulunduran, nakleden ve satanlara 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası ile 5 bin iş gününe kadar adli para cezası uygulanıyor. Maliye kaçakçılığı önlemeye ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı ile koordineli hareket ediyor.

Danıştay'ın Tekel'e yönelik kararına ilişkin olarak ilgili kurumların çalıştığını bildiren Şimşek, mahkemenin kararına uyulacağını kaydetti. Şimşek, "2010 yılında Türkiye, AB'nin 4-5 katı büyüyebilir." şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine tahminlere dayanarak söz konusu yorumu yaptığını ifade ederek söz konusu tahminlerin gerçekleşeceğine inandığını vurguladı. Şimşek, gazetecilerin referandumun ekonomik istikrara ve bütçeye etkisini sormaları üzerine Türkiye'nin temellerinin sağlam, hükümetin ise güçlü olduğunu aktardı. Referandumun ekonomik ve siyasi istikrarı zedelemeyeceği görüşünde olan Şimşek'e göre Türkiye'nin demokratikleşmesi ekonomik kalkınma kadar önemli.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 04.03.2010)

GÜNDEM