BASINDAN YAZILAR
Tam gün hayırlı olsun / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Tam gün hayırlı olsun / Sadettin Orhan

Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden ve özellikle doktorların büyük tepkisiyle karşılaşan Tam Gün Yasası yani 5947 Sayılı Kanun, geçtiğimiz cumartesi günkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yasanın kimi maddeleri hemen yürürlüğe girerken, kimi maddeleri 6 ay, kimisi de 1 yıl sonra yürürlüğe girecek. Hemen yürürlüğe giren maddelerden bazıları:

· İyonlaştırıcı Radyasyonla çalışan sağlık personelinin günlük çalışma süresi 5 saatten 7 saate çıktı.

· 26 Mayıs 1995-1 Ocak 2010 tarihleri arasında kamudan ayrılan hekimler ile emekli hekimler altı ay içerisinde tekrar atanmak üzere Sağlık Bakanlığı'na başvurabilecek.

· Kızılay'ın sağlık kuruluşları Sağlık Bakanlığı'na devrolunacak.    

6 ay sonra yürürlüğe girecek hükümlerden bazıları:

· Kamuda çalışan hekimler, muayenehane, işyeri hekimliği ya da başka bir ad altında hekimlik mesleğini icra edemeyecekler.

· Vakıf üniversitelerinde çalışan hekimler, üniversite dışında SGK ile anlaşmalı kurumlarda ya da muayenehanelerinde çalışabilecekler.

· Kurum tabipleri de muayenehanelerini kapatacaklar. Ancak bu hekimler işyeri hekimliği yapabilecekler.

· Özel muayenehanesi olan hekimler, SGK ile sözleşmesi olan sağlık kuruluşlarında görev alamayacaklar.

· TSK bünyesindeki hekimler de muayenehanelerini kapatacaklar.

· Bütün hekimler zorunlu mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak. Yaptırmayan hekimlere 5.000 TL para cezası verilecek.

1 yıl sonra yürürlüğe girecek hükümlerden bazıları:

· Öğretim üyesi hekimler part-time çalışmadan tam süreli çalışmaya geçecekler.

· Öğretim üyelerine fazladan %50 performans ödemesi yapılacak.

· Üniversiteler kurdukları vakıflar aracılığıyla sağlık kuruluşu işletemeyecek.

· Öğretim üyesi fark ücreti kalkacak.

Yasanın başta hekimler olmak üzere bütün sağlık camiasına ve memlekete hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Yaşım küçük yazılmış emekliliğimi etkiler mi?

Soru: Sadettin Bey, ben nüfus cüzdanıma göre 20.12.1971 doğumluyum. Öte yandan ilkokul diplomam 1976-77 sezonu verilmiştir. Ana yaşım ise 1966'dır. Hâlihazırda yurtdışında çalışıyorum. 16 yıllık borçlanmamı 4 yıl önce yaptım. Emeklilikte ana yaşımı devlet kabul eder mi? Çünkü aynı devlet bana ilkokul diplomamı 76-77 sezonunda verdi. Yani okula başlamam ve bitirişim ana yaşıma göre yapıldı. Bu durumda emeklilik şartlarım ne olur. Yunus Faruk

Cevap: Değerli okurum, sosyal güvenlik uygulamalarında yaşla ilgili genel kural, kişinin çalışmaya başladığı tarihte nüfus kütüğündeki yaşının esas alınmasıdır. Bir diğer anlatımla, sosyal güvenlik kapsamına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri emeklilik işlemlerinde dikkate alınmamaktadır. Sizin için de borçlanma yaptığınız tarihte nüfusta kayıtlı yaşınız esas alınacaktır. Borçlanma yapmadan önce yaşınızı büyüterek ana yaşınızı yazdırsaydınız, emeklilikte de ana yaşınız dikkate alınabilirdi. Fakat şuan sizin işlemleriniz 20.12.1971 tarihine göre yapılacaktır.

Malulen emekli olabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, ben 1961 doğumluyum. 1982'de SSK primim başladı ve 1984'te evlilik nedeniyle işten çıktım. Toplam 632 gün primim oldu. Şu an Bağ-Kur'dan isteğe bağlı prim yatırıyorum (90 gün yatırdım). Yüksek tansiyon ve şeker hastası olduğum için çalışamıyorum. Bu durumda malulen emekli olabilir miyim, olursam kaç yılda olurum? Şimdiden teşekkürler. Emine Aydın

Cevap: Değerli okurum, malulen emekli olabilmeniz için en az 1800 gün prim ödemenizin bulunması gerekir. Ayrıca en az %60 oranında çalışma gücü kaybınızın olduğuna dair sağlık raporu gereklidir. 1800 günü tamamladıktan sonra SGK'ya başvuracaksınız. SGK'nın sizi sevk edeceği sağlık kurumundan söz konusu raporu alabilirseniz malulen emekli olabilirsiniz.

Staj başlangıcı emeklilikte geçerli midir?

Soru: Sadettin Bey öncelikle bizleri aydınlattığınız için size çok teşekkür ederim. Sadettin Bey, ben 02.03.1967 doğumluyum. 02.09.1987 senesinde okuldan staja gönderildiğimde SSK girişim yapıldı. O tarihten 01.09.1989 tarihine kadar SSK'lı olarak hiçbir işte çalışmadım. Bu süre içerisinde, 02.03.1988-16.08.1989 tarihleri arasında 18 aylık askerlik görevimi yaptım. 01.09.1989 tarihinden itibaren bugüne kadar SSK'ya bağlı olarak kesintisiz çalışmaktayım. Yaklaşık 7220 günlük ödenmiş primim bulunmaktadır. Buna göre benim emeklilik tarihim hangi başlangıç esas alınarak hesaplanır? Askerliğimi borçlanmamın emekliliğime katkısı olur mu? Ayhan

Cevap: Değerli okurum, staj esnasında yapılan sigorta girişi emeklilikte dikkate alınmaz. Buna göre emeklilik işlemleriniz 01.09.1989 tarihi esas alınarak yapılacaktır. Dolayısıyla 51 yaşınızı dolduracağınız 02.03.2018 tarihinde emekli olacaksınız. Ancak askerlik sürenizin 16 ayını borçlanır da öderseniz, emeklilik tarihiniz bir yıl geriye çekilmiş olur.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 01.02.2010)

GÜNDEM