BASINDAN YAZILAR
Yeni asgari ücret belli oluyor - MuhasebeTR

Yeni asgari ücret belli oluyor

2010 yılında uygulanacak asgari ücretin bugün belli olması bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapacağı üçüncü toplantıda önümüzdeki yıl uygulanacak asgari ücret tespit edilecek. Hükümetin 2010 yılı ekonomik programına göre asgari ücrete 6 aylık dönemler halinde yüzde 3+3 zam yapılacak. Buna göre halen asgari geçim indirimi dahil 546 TL olan net asgari ücret, yıl başından sonra yaklaşık 15 TL artacak. Sendikalarsa bu oranda bir artışa karşı çıkıyor. Geçen yıl asgari ücrete yılın ilk yarısı için yüzde 4, ikinci yarısı için yüzde 5 zam yapılmıştı.

kişinin alacağı zamma karar verecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisinden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK, hükümeti ise Çalışma Bakanlığı, Hazine, DPT ve TÜİK yetkilileri temsil ediyor. Ancak Türk-İş, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in ilk toplantıya katılmamasını protesto ederek toplantılara gelmiyor. Toplantıya Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın başkanlık ediyor. En az 10 üyenin katılımıyla toplanabilen komisyon, oyçokluğu ile karar veriyor. Asgari ücret, 16 yaşından büyükler ve küçükler için ayrı ayrı tespit ediliyor.

Asgari ücret, işverenin daha düşük bir ücret uygulamasını önlemek amacıyla en az iki yılda bir 'koruma ücreti' olarak tespit ediliyor. Asgari ücretteki artış, sigorta primlerinden asgari geçim indirimine, idari para cezalarından istihdam maliyetine kadar birçok unsuru etkiliyor. Sanayicinin en önemli maliyet kalemini oluşturuyor. Halen asgari geçim indirimi dahil net 546 TL lira olan asgari ücretin brütü, 693 TL. İşverene maliyeti ise 841 TL. İşveren, işçiye ödediği net ücretin yanı sıra işçinin sigorta primini, vergisini ve işsizlik sigorta primini ödüyor. Ayrıca işveren hissesine düşen SSK primi ile İşsizlik Fonu primi ödeniyor. Türk-İş'in toplantıya katılmaması sebebiyle pazarlık, işveren sendikası ile bürokratlar arasında geçecek. Bu nedenle büyük anlaşmazlık beklenmiyor. Zam oranının ise yıllık bazda en fazla yüzde 7-8 civarında olacağı tahmin ediliyor.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 29.12.2009)

GÜNDEM