BASINDAN YAZILAR
Varlık Barışı'nda son haftaya 25,7 milyarlık hasılatla girildi - MuhasebeTR

Varlık Barışı'nda son haftaya 25,7 milyarlık hasılatla girildi

Varlık Barışı'nda son haftaya 25,7 milyarlık hasılatla girildi

Yastıkaltı ve gurbetçinin birikimini ekonomiye kazandırmayı amaçlayan Varlık Barışı'nda başvuru süresi 31 Aralık'ta sona eriyor.

Süre azaldıkça talepler artarken, 24 Aralık itibarıyla toplam 25 milyar 715 milyon liralık varlık başvurusu yapıldı. Bu başvurular için tahakkuk eden vergi tutarı ise 870 milyon lira olarak gerçekleşti. Yurtiçi ve yurtdışında varlığı olanları bu fırsatı değerlendirmeye çağıran Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, "Kimse beyan ettiği varlık için incelemeye tabi tutulmayacak. Ama kayıt dışı varlığı olup beyanda bulunmayanlar, eninde sonunda ortaya çıkarılacak." dedi.

22 Kasım 2008'de uygulamaya konulan ve 2 Mart 2009'da sona eren 1. Varlık Barışı uygulamasının ardından 10 Temmuz'da yürürlüğe giren 2. Varlık Barışı'nda da son haftaya girildi. 1. Varlık Barışı'nda yurtiçi ve yurtdışında 8. 200 beyanname verilirken 10 bin 216 varlık için barış istendi. Başvurularda 10 milyar 748,7 milyon lirası yurtdışı, 4 milyar 83,3 milyon lirası da yurtiçinden olmak üzere 14 milyar 832 milyon liralık kaynak beyan edildi. Tahsil edilen vergi tutarı da 419,1 milyon lira oldu. 10 Temmuz'da başlayan, 30 Eylül'de üç ay daha uzatılan 2. Varlık Barışı uygulamasında da 24 Aralık itibarıyla 10 milyar 883 milyon lira beyanda bulunuldu. Tahakkuk eden vergi ise 450,9 milyon lira oldu. Böylece 24 Aralık itibarıyla toplam 25 milyar 715 milyon liralık varlık için başvuru yapılırken 870,1 milyon lira vergi tahakkuk ettirildi. Rakamlar, süre azaldıkça başvuruların arttığını da ortaya koydu. 2. Varlık Barışı'nda eylül sonunda 3,9 milyar lira olan, 12 Aralık'ta 9,7 milyara yükselen başvuru tutarı, 24 Aralık'ta 11 milyar liraya yaklaştı. Rakamın son hafta çok daha yüksek seviyelere çıkacağı belirtildi. Varlık Barışı'nın kayıt dışında varlığı bulunan mükellefler için çok önemli olduğunu ve avantajlar içerdiğini belirten Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, mükellefleri uygulamadan yararlanmaya davet etti. En önemli imkânlardan birinin 'inceleme esnasında bulunan matrah farkından, Varlık Barışı'nda beyan edilen tutarın indirilmesi' olduğunu vurgulayan Kilci, şunları kaydetti: "Bu avantaj bir daha ele geçmez. Yeniden uzatılmayacak. Yurtdışında varlığı olanlar da faydalansın. Lüksemburg ve İsviçre'den sonra pek çok ülke ile çifte vergileme anlaşmalarını revize ediyoruz. Artık Türklerin yurtdışında açtığı hesaplara rahatlıkla ulaşacağız. Ayrıca hiç kimsenin beyan ettiği tutarlar, incelemeye tabi tutulmayacak. Hatta uygulamadan yararlananların listesini bile talep etmeyeceğiz. Buna karşılık, kayıt dışında varlığı olup da bunları beyan etmeyenleri eninde sonunda ortaya çıkaracağız.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 26.12.2009)

GÜNDEM