BASINDAN YAZILAR
SSK ile memur emeklisinin maaşı bir gün aynı olacak! / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

SSK ile memur emeklisinin maaşı bir gün aynı olacak! / Lütfi Köksal

Değerli okuyucularımız, bizler bu sütunlardan her gün sizlerin özlük haklarınızla birlikte çalışma hayatımızda karşılaştığımız çeşitli problemleri dile getiriyor, çözüm yolları arıyoruz. Ancak bu uyarılarımız yıllardır bir türlü çözüm adresine ulaşamıyordu. Bu hafta başında Bab-ı Ali’yi bir günlüğüne de olsa terk edip başkentin taşlı yollarına düştük...

ANKARA ÇOK DEĞİŞMİŞ...
Fakat şunu itiraf edeyim Ankara çok değişmiş! Nereden mi anladım bunu...
Hani geçtiğimiz aylarda kamuda 500’e yakın evrakı bir kalemde kaldıran ve birkaç hafta önce İl Müdürlerini basının önünde, “Eğer vatandaşa iyi davranmazsanız ben de size iyi davranmam” diye uyaran çiçeği burnunda Bakan’ı hepimiz hatırlarız. Sosyal güvenlik uzmanı yazar arkadaşlarımızı Basın Müşaviri Kayhan Ünal Bey’in özel gayretleriyle başkentte misafir eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Dinçer’in reform istekliliğini görmeliydiniz!
Biz de sizlerin farkında olup veya olmadığınız sıkıntılarınızı bir bir Sayın Bakanımıza ilettik ve bu konuda görüşlerimizi açık seçik dile getirdik.

MAAŞ FARKI KALKAR MI?
Kurumlar arası eşitsizliklerden bahsederken söz dönüp dolaştı “maaş eşitsizliği”ne geldi. Sayın Dinçer, “emekli aylıkları arasındaki adaletsizliği” kaldırmak için kararlı olduğunu ve bu konuda bir çalışmanın yürütüldüğü müjdesini verdi. Mevcut durumda SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri arasında, hatta aynı statüden emekli olan vatandaşlar arasında dahi yüzde 100’e varan maaş farklılıkları söz konusu.

BÜROKRASİNİN “B”Sİ
Sayın Dinçer, bunun dışında şu konularda reformları hızlandırdıklarını açıkladı;
> Bürokrasi tamamen ortadan kaldırılacak.
> Sağlıkta global bütçe gelecek, vatandaş aynı hizmeti aynı kalitede almaya devam edecek.
> Özel istihdam bürolarının emeği kiralamalarına izin veren kanun konusunda kararlılık devam ediyor, ancak sendikaların endişeleri giderilecek.
> “Kayıt dışı”nı bitirmek için çağdaş normlarla mücadeleye devam edilecek.
> Tüm şikâyetlerin üzerine gidilecek ve çözüm yolları aranacak.
> Görevlinin vazifesi sorun çözmek olacak, vatandaşa eziyet anlayışı tarihe karışacak.

SÜRPRİZLER YILBAŞINDA
Bütün bunlara alışık olmadığımız daha birçok reformu ekleyebiliriz. Sayın Bakan, asıl sürprizleri yılbaşında açıklayacağını söyledi. Ne diyelim bekleyip göreceğiz...
Vatandaşımız her şeyin en güzeline layıktır. Bu uğurdaki çabaları desteklemeye devam edeceğiz. Sayın Dinçer’i böyle faydalı bir toplantısından dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 16.10.2009)

GÜNDEM