BASINDAN YAZILAR
100 bin KOBİ ye 2.5 milyarlık nefes - MuhasebeTR

100 bin KOBİ ye 2.5 milyarlık nefes

Küçük işletmeler krizin yaralarını sarmaya çalışırken, 2.5 milyar liralık kredi müjdesi geldi. Üç ayaklı destek paketine göre, 100 bin işletmeye 2.5 milyar lira kredi sağlanacak. GAP bölgesi işletmelerine 85 milyon lira, selden etkilenen firmalara da 100 milyon liralık destek sağlanacak. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, dün düzenlediği basın toplantısında, esnaf-sanatkarlar ile tüm KOBİ`lere yönelik üç ayaklı kredi destek paketini açıkladı. Bakan Ergün, 2003`ten bu yana yaklaşık 47 bin işletmeye çoğu geri dönüşümsüz toplam 230 milyon liralık destek sağlandığını anımsatarak, `KOSGEB destekleriyle devrim niteliğinde karara imza attık. Turizm, inşaat, toptan ve perakende ticaret, madencilik, ulaştırma, bilgi ve iletişim başta olmak üzere 13 başlık altında faaliyet gösteren KOBİ`ler KOSGEB desteklerinden faydalanabilecek` dedi. Üç ayaklı destek paketinin ayrıntıları şöyle:


100 BİN İŞLETMEYE KREDİ: Tüm KOBİ`lere işletme sermayesi olarak uygun koşullarda yeni bir finansal destek sağlanacak. Destek programı kapsamında 100 bin işletmeye 2.5 milyar liralık kredi verilecek. Kredi faizinin yüzde 75`i KOSGEB, yüzde 25`i ise krediyi kullanan KOBİ tarafından karşılanacak. İlk 3 ayı ödemesiz, kalanı aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 12 ay vadeli kredinin işletme başına üst limiti 25 bin lira olacak.


KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK: Şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde işletme başına kredi üst limiti 30 bin lira olacak. Küçük işletmeler yeni teknoloji kullanımı, yeni işyerine taşınma, işlerini büyütme, yeni yatırım, hammadde alımı, üretim ve pazarlama, eğitim ve danışmanlık, yurtdışı pazarlara açılım ve geliştirme, ihracatın finansmanı ve münferit projelerinin finansmanı amacı ile bu krediden yararlanabilecek.


GAP`A 85 MİLYON LİRA: Programın ikinci ayağı GAP bölgesinde faaliyet gösteren küçük işletmelere yönelik olacak. GAP kapsamındaki illere yönelik makine teçhizat kredi faiz desteği başlatılacak. İşletmelerin kullanacakları makine teçhizat kredisi için kredi vadesinin ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı 30 ay eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere toplam 36 ay olacak şekilde uygulanacak. Kredi faiz veya kar payı tutarının yüzde 25`i kredi kullanan işletmeler, kalan yüzde 75`i ise KOSGEB tarafından peşin olarak karşılanacak. Bu programdan, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak`ta faaliyet gösteren küçük işletmeler yararlanabilecek.


TEMİNAT DESTEĞİ GELİYOR: Teminat sıkıntısı yaşayan küçük işletmeleri için Kredi Garanti Fonu bu süreçte devrede olacak. Fon`un şartları bu programlardan yararlanacak işletmelere yüzde 50 indirimli olarak uygulanacak. Acil durum kredisinde ise Kredi Garanti Fonu, işletmelere daha uygun şartlarda teminat sağlayacak.


BANKALAR KASIMDA AÇIKLANACAK: Kredi faiz desteği programlarına başvuru koşulları ile başvuru yapılacak bankaların Kasım ayında açıklanması bekleniyor. Programdan yararlanmak isteyen işletmeler için KOSGEB Veri Tabanı`na kayıtlı olma şartı aranacak.

(Kaynak: Sabah Gazetesi | 10.10.2009)

GÜNDEM