BASINDAN YAZILAR
Kocamın sigortası yok, ben ölürsem maaşımı alabilir mi? / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

Kocamın sigortası yok, ben ölürsem maaşımı alabilir mi? / Lütfi Köksal

Cemile Dügenci / BURSA
1964 doğumluyum, 1990 sigorta girişliyim, yurtdışı borçlanması için başvurdum, ödeme emri geldi. Ancak yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanların ileride maaşlarının eş ya da çocuklara kalamayacağını duyduk, acaba bu doğru mu? Eşimim sigortası yok, dolayısıyla emekli olamayacak, vefat edersem eşime maaş bağlanabilir mi?

CEVAP: Cemile Hanım, toplam 5690 gününüz var. Buna göre 46 yaşınızın dolduğu 17.05.2010 tarihinde emekli olabilirsiniz. Yurt dışı hizmetiniz 26.02.1994 tarihinden önceyse sadece 10 ayını borçlanırsanız “hemen” emekli olursunuz. Sorunuza gelince, vefat ederseniz (Allah gecinden versin) eşiniz ve çocuklarınıza maaş bağlanacaktır. 5510 Sayılı Kanunun 32. maddesinin değişik 2. fıkrasına göre; “Her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün primi bildirilmiş durumda iken ölen sigortalının hak sahiplerine, yazılı istekte bulunmaları halinde maaş bağlanır” hükmü yer almaktadır. Kanun maddesinde geçen 900 gününüz zaten var, borçlanma ile tamamlamıyorsunuz!

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> Zeki Tutar / BALIKESİR

1959 doğumluyum, 1991 Sigorta girişliyim, 1993’te İsteğe Bağlı Sigorta’ya geçtim, 1999’dan beri ise Bağ-Kur’a devam ediyorum, askerliğimi borçlanmadım, ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Sigorta ve Bağ-Kur’da toplam 5948 gününüz var. 54 yaş ve 9000 günle Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz. 8 yıl 6 ay daha prim ödemeniz gerekiyor. Askerliğinizi borçlanırsanız 53 yaşınızda da emekli olursunuz.

> Ubeyde F.Gören / KÜTAHYA

1970 doğumluyum, 1989 Sigorta girişliyim, 1990’da askere gittim, ben askerde iken primlerim yatırılmış, 1993’te Bağ-Kur’a geçtim, ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Toplam 5990 gün priminiz var. 53 yaş ve 9000 günle emekli olabilirsiniz. Askerlik ve sigorta çakışırsa, sigorta iptal edilir. Ama sizin çakışan hizmetiniz yoktur. Askerlik süresindeki sigorta primi başka şahsa ait.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 18.06.2009)

GÜNDEM