BASINDAN YAZILAR
Varlık barışının sonu / Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Varlık barışının sonu / Kazım Yılmaz

Varlık barışı Pazartesi günü bitiyor. Beklenen varlıklar gelmedi. Son gün bekleniyor.
Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Bülent Taş, 'son günü bekleme alışkanlığı var' diyor. Bir de 'son gün getirirsen vergisini de son gününde ödersin.' Taş, yurt dışından kredi olarak gelen paraların bir kısmının Türkler'e ait olduğunu ve bu paraların geldiği ülkelerle anlaşma yaptıklarını, zaman içinde bu ülkelerin hepsi ile anlaşma yapılacağını ve bu ülkelerden paraların kime ait olduğuna dair bilgi alınacağını söyledi.
Emin olun ki, para o zaman da başka yeni ülkeler bulur. BDDK Başkanı da bir kuzey ülke bankasında Türkler'in 60 milyar dolar parası olduğunu ve bunların getirilmesi gerektiğini söyledi.
Para ekonomik ve siyasal istikrarı, sakinliği, huzuru sever. Aksi halde korkar, ya uzak durur, ya da yakında olsa bile kaçar ve kaçarken de can yakar. Sürekli kavga olan, siyasilerin çok yüksek sesle bağırdığı, birilerini tehdit ettiği ülkeleri sevmez.
Varlık barışı kapsamında beyan edilip sisteme sokulan varlıklar daha sonra yapılacak vergi incelemelerinde çıkacak matrah farkından mahsup edilecek.
Bana gelen soruların tamamına yakını bu konu ile ilgili idi. Soranlar da kayıtdışı satışı olmayanlar.

Sahteciler yararlanıyor
Kayıtdışı satışı olmayanlar, yapılan incelemelerde genelde indirilecek KDV konusunda eleştiri yapıldığını, hatta mal aldıkları mükelleflerin batması, adresinde bulunamaması gibi nedenlerle cezalı tarhiyata muhatap olduklarını belirtiyorlar. Ve diyorlar ki, 'İleride böyle durumlarla karşılaşmamak için bu yasadan yararlansak, şirkete mal koysak yararı olur mu?' Hemen 'tabii' demek istiyorsunuz, ama diyemiyorsunuz. Çünkü bu barıştan sahte fatura düzenleyenler, faaliyetini tamamen kayıtdışı yürütenler yararlanıyor. Ama muhasebe hatası yapanlar yararlanamıyor.
Mal aldığı mükellef battığı veya adresinde bulunamadığı için onların ödemesi gereken KDV'den sorumlu tutulanlar yararlanamıyor.
Sahte fatura satan yararlanıyor, ama kullanan hatta bu anlamda kandırılan yararlanamıyor.
Neden mi? Bilmem! Bu yasa kapsamında ne kadar varlığın sisteme gireceğini doğrusu ben merak ediyorum.

(Takvim Gazetesi | 28.02.2009)

GÜNDEM