BASINDAN YAZILAR
Varlık Barışı... Sahte fatura düzenleyene var muhasebe hatası yapana yok - Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Varlık Barışı... Sahte fatura düzenleyene var muhasebe hatası yapana yok - Kazım Yılmaz

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, Varlık Barışı kapsamında ilk gelen rakamların pek memnun edici olmadığını söyledi.
Biz de, daha kanun çıkarken sonucun böyle olacağını söyledik. Çünkü yapılan şeyin derli toplu, önü sonu bilinen bir şey olması gerek.
'Varlıkları getirenler hakkında inceleme yapılmayacak' deniliyor. Kanun çıktıktan sonra yeni inceleme yapılmayacak. Önceden başlamış olanlara etkisi yok.
Bu noktada inceleme başlamış olanlar kaybediliyor. Bu durumda olanlar varlık kazandırmazlar.
İkinci olarak, 'ekonomiye kazandırılan varlıklar daha sonra başlayan incelemelerde Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve KDV açısından bulunan matrah farkından mahsup edilecek' deniliyor.

Kimin için geçerli?
Diyelim ki, 100 bin liralık varlık koydunuz şirkete, yapılacak bir incelemede 100 bin lira açıktan satışınız tespit edildi. Bu durumda hem Kurumlar Vergisi, hem de KDV açısından herhangi bir işlem yapılmayacak.
Ama bu inceleme sırasında yanlış bir muhasebe kaydı ile KDV mahsubunu bin lira fazla yapmışsanız, bu bin lira sizden cezalı olarak geri istenecek.
Sahte fatura düzenleyenler Varlık Barışı'ndan yararlanacak ama kullananlar yararlanmayacak.
Diyelim ki, mal aldığınız bir şirket battı, ortadan kayboldu. Maliye bulmadı, o malın KDV'si sizden yeniden istenecek ama siz Varlık Barışı kapsamında şirkete varlık koymuş olsanız dahi bu barıştan yararlanamayacaksınız.
Maliye'nin genel tebliğ yayımlamadan önce, bu gibi durumlar için amaçsal bir yorum yaparak, vergi farkının matrah farkına çevrilerek uygulama yapılacağı şeklinde bir açıklama yapabileceği belirtildi. Bildiğim kadarıyla böyle bir öneri de yapıldı.
Ama genel tebliğde tam tersine sadece matrah farklarının yararlanacağı, vergi farklarının yararlanmayacağı açıklandı. Varlık Barışı Kanunu'nun uygulanmayacağını açıklıyorlar.
En büyük vergi incelemesi nedeni sahte fatura. Buna karşın Varlık Barışı sahte fatura kullanmakla suçlananlar için geçerli değil.
Kimin için geçerli?
Sadece sahte fatura düzenleyenlerle kayıt dışı satış yapanlar için.
Kayıt dışı satış yapana zaten bir şey olmuyor.
Sonuç: Bu barış işlemez.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 31.01.2009)

GÜNDEM