BASINDAN YAZILAR
Eşi çalışan memur adayları tercihlerinizi dikkatli yapın / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Eşi çalışan memur adayları tercihlerinizi dikkatli yapın / Erdal Aydın

Eşi de memur olarak çalışan memur adayları tercih yaparken eşlerinin durumunu da dikkate almak zorunda. Bu durumda olanlar KPSS 2008/4 tercih kılavuzunda ailesinin bulunduğu yer dışındaki belediye ve üniversitelere yönelik tercihleri yaparken durumlarını iyice gözden geçirmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken önemli bir husus belediyelerde ve üniversitelerde nakil olanağı kısıtlıdır. Bununla birlikte çoğu üniversite adaylık süresi bittikten sonra naklen geçiş için muvafakat da vermemekte.

* Naklen atamazsanız eşiniz tayin isteyecek
Örneğin, eşiniz Samsun ilinde bir kamu kurumunda memur unvanında çalışıyor. Eğer siz Samsun'da bulunan üniversitenin birimleri dışında başka illerdeki bir üniversiteyi tercih edip yerleşirseniz, tekrar eşinizin yanına gitmeniz mümkün değil. Göreve başladığınız üniversitede öncelikle en az 1 yıl, en fazla 2 yıl süren adaylık eğitimine tabi tutulduktan sonra asli memur olarak atanacaksınız. Ondan sonra- Samsun'da bulunan bir kamu kurumuna naklen gitmeniz mümkün. Tabi ki atandığınız kurumun izin vermesi şartıyla. Naklen atanamadınız. Aile birliğinizi sağlamak için o zaman eşiniz devreye girecek. Bu durumda eşiniz ya Samsun'dan ayrılacak ya da sizin atandığınız üniversiteye naklen geçecek. Ya da en kötü ihtimal atandığınız ildeki bir kuruma naklen atanacak. Bu yüzden tercih yaparken bu hususları dikkate alın.

* Taşra teşkilatı olan kurumları tercih edin
Eşleri kamuda memur olarak çalışan adayların tercihlerini başka illerden yaparken eşinin çalıştığı ilde teşkilatı olan kamu kurumlarını tercih etmeleri uygun olacaktır.

* Atamanın yapıldığı ilin değiştirilebilmesi mümkün
OSYM tarafından yerleştirmesi yapılan ve ataması kamu kurumuna teklif edilen memur adayının yerleştiği ilin, atandığı kurum tarafından değiştirilmesi mümkün. Bununla birlikte KPSS-2008/4 tercih kılavuzunda yer alan kadro ve pozisyonlar kurumların ihtiyaç talepleri çerçevesinde ilan edilmiştir. Adayların ÖSYM tarafından yerleştirilmesi sonucunda ilgili göreve başladıktan sonra ilgili artık devlet memuru ya da sözleşmeli personeldir. Göreve başladıktan sonra kurum içinde yer değişiklikleri, ilgili kamu kurumunun hizmet ihtiyacı çerçevesinde takdir yetkisi içinde bulunmaktadır. Uygulamada bazı kamu kurumları, kurum içinde yer değişikliği yaparken bazıları yapmamaktadır. Bu durumu memur adayları gözardı etmemelidir.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 29.12.2008)

GÜNDEM