BASINDAN YAZILAR
Memurlar anonim şirket ortağı olabilir! / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Memurlar anonim şirket ortağı olabilir! / Erdal Aydın

Yazılarınızı takip etmekteyim. Geçen günkü yazınızda memurların limited şirket ortağı olabileceğini yazmışsınız. Anonim şirket ortağı olup olmayacağı konusunda bir bilgi vermemişsiniz. Babamın ölmesi sebebiyle miras nedeniyle kardeşlerim babamın anonim şirketine ortak olacaklar. Ben ve eşim memur olarak çalışmaktayım. Benim sormak istediğim ben de kardeşlerim gibi anonim şirkete ortak olabilir miyim? Kaya Arslan/Ankara

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde devlet memurlarının yönetim kurulu üyesi, denetçi veya her ne şekilde olursa olsun şirket personeli olarak anonim şirketlerde görev almaları yasaklanmış olmakla birlikte, anonim şirketlere pay sahibi olmalarına ilişkin herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Pay sahipliği, şirketin kuruluşundan sonra pay devralmak veya sermaye artışına iştirak etmek suretiyle olabileceği gibi, şirketin kuruluşunda kuruluş sermayesinin bir bölümüne iştirak etmek suretiyle de olabilmekte, anonim şirketlerde kuruluştan veya sonradan pay sahibi olmak, pay sahibine tacir ve esnaf niteliğini kazandırmamaktadır.

YASAL ENGEL YOK
Bu itibarla; devlet memurlarının herhangi bir görev almamaları kaydıyla anonim şirketlere ortak olmalarına yasal bir engel bulunmamaktadır. Siz de gönül rahatlığıyla kardeşleriniz gibi anonim şirkete ortak olabilirsiniz. Sizle birlikte tüm okurlara seslenmek istiyorum... Göndermiş olduğunuz soruların cevapları mail olarak gönderilmemekte; sadece köşemizde yayınlanmaktadır.

(Takvim Gazetesi | 23.12.2008)

GÜNDEM