BASINDAN YAZILAR
Askerlik borçlanması talebi / Tahsin Sınav - MuhasebeTR

Askerlik borçlanması talebi / Tahsin Sınav

Askerlik borçlanması talebinin geçerlilik tarihi nasıl belirlenir? Metin ÇAY: Kıymetli üstad, SGK'ya, 29.09.2008 tarihinde askerlik borçlanması için müracaatta bulundum. Bu talebim kabul edilmiş. Fakat 5510 sayılı yeni kanuna göre işlem yapılarak 4087,68 YTL hesap çıkarılmış ve 1 ay içerisinde de ödenmesi istenmiştir. İkinci bir yazı yazdım ve müracaatımı taahhütlü posta ile kanun yürürlüğe girmeden yaptığımı ve eski kanuna göre hesaplama ve süre verilmesini talep ettim. Ancak verilen cevapta, “Borçlanma tutarının sigortalıların borçlanma isteğini belirten yazılı taleplerinin kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihteki kanunla belirlenen oran üzerinden hesaplandığından kayıtlı talebinizin yerine getirilmesinin kanunen mümkün olmadığını bilgilerinize rica ederim” diye cevap geldi. Bildiğim kadarı ile taahhütlü, iadeli taahhütlü, APS gibi yollardan yapılan müracaatlarda PTT'ye verilen tarih geçerli, adi posta ve kargo ile yapılan müracaatlarda ise talebin kurum kayıtlarına ulaştığı tarih esas alınmaktadır. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

C: Okuyucumun başvurusu, taahhütlü posta ile kanun yürürlüğe girmeden yapılmış. Yani postaya veriliş tarihi, 01.10.2008 tarihinden önce. Fakat elden teslim edilmediği için, kurum kayıtlarına intikal tarihi, 5510 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girdiği tarihten sonra olmuştur. Askerlik borçlanması, kurumun mutad sürelerde aldığı başvurular üzerine değil, sigortalının yaptığı başvuruyu kayda alarak yaptığı bir işlemdir. Genel olarak mutad işlemler için belirlenmiş olan posta ile başvuru kuralının bu işlemde uygulanması talebi, tereddüt doğurmuştur. Bu bakımdan okuyucumun talebinde ısrarı halinde İş Mahkemesi'nde dava açması gerektiği görüşündeyim. Çünkü kurum, talebine rağmen ret kararı vermiştir. En doğru kararı, mahkeme oluşturacaktır. Ancak bu uygulamanın sonuçlanması, süre yönünden okuyucumuza yararlı olmayacaksa dava açarken dikkatli olmasında yarar var.

Askerlik borçlanması, sigortalılık başlangıcını nasıl etkiler?

Murat ŞENKAL: Benim bir maruzatım olacak. Sigorta girişim, 03.03.2000 tarihinde. Askerliğe 1997 yılının mayısında başladım. Askerliği yatırmak istiyorum, yatırabilir miyim? Ayrıca askerliği yatırınca, sigorta ya giriş tarihim öne gelebilir mi? Çevreden duyduklarım; askerliğimi yatırdığım takdirde, sigorta girişim, askerliğe başlama tarihim olarak değişir diyorlar. Sizce bu mümkün mü?

C: Okuyucum, askerliğini sigortalılığının başlangıcı öncesinde yapmıştır. Bu nedenle askerlik borçlanması yapması halinde sigortalılık başlangıcı, askerliğe başlama tarihine değil de askerlik süresinden borçlanıp ödediği süre kadar öne çekilecektir.

Annem ne zaman emekli olur?

Hakan ERDİNÇ: Annem 01.07.1958 doğumlu; şu an 50 yaşını doldurmuş durumdadır. SSK'ya ilk giriş tarihi 02.12.1985. 1285 gün SSK. 2430 gün de isteğe bağlı sigortalı. Toplam ödenmiş prim gün sayısı 3715 gündür. 06.09.2008 tarihinden itibaren de SSK'lı olarak çalışmaktadır. Annem, 50 yaş sınırında ne zaman emekli olabilir ya da 1976-1979 doğumlu iki çocuğu var, doğum borçlanması yapabilir mi? 5040 günden ne zaman emekli olabilir?

C: Okuyucumun annesi, mevcut şartlarda doğum borçlanması yapamayacaktır. İşe giriş tarihi itibariyle, 20 yıllık sigortalılık süresini, 42 yaşını ve en az 5075 prim ödeme gününü doldurması şartıyla SGK'dan emekliliğini isteyebilecektir. Okuyucumun annesi, ilk iki şartı yerine getirmiş bulunuyor. En az 5075 prim ödeme gününe ulaşıp emekliliği için SGK'ya başvuru yapabilecektir.

Ne zaman emekli olabilirim?

Derya SADIKOĞLU: Sayın Tahsin Sınav, öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Ben, 1987 yılında SSK'lı oldum 18.09.1972 doğumluyum. Çalıştığım için halen SSK devam ediyor. Yaklaşık 5500 iş günü prim ödemem var. İlk çocuğum 2001 doğumlu, şu an 4 aylık hamileyim, doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim? Bir de doğum borçlanması tam olarak nedir?

C: Okuyucum yasal şartlarla yeni yapacağı doğumdan dolayı eğer sigortasız geçirdiği dönem olursa doğum borçanması yapabilecektir. İşe giriş tarihi itibariyle 20 yıllık süreyi doldurmuş durumda. Prim ödeme günü yeterli. 23.05.1987 öncesinde işe girmişse 43 yaşını, sonra girmişse 44 yaşını doldurması gerekiyor. Bu taktirde 18.09.2016 tarihinde SGK'dan emekliliğini isteyebilecektir.

(Yeni Şafak Gazetesi | 15.12.2008)

GÜNDEM