BASINDAN YAZILAR
Katılım payını sadece SSK ve Bağ-Kur’lular öder / Ali Tezel - MuhasebeTR

Katılım payını sadece SSK ve Bağ-Kur’lular öder / Ali Tezel

Masak bende hayal kırıklığı yarattı

Devletin başbakanı her türlü bürokrasiyi azaltmak için didiniyor, devletin diğer bir kurumu hem de anlı şanlı Masak (Mali Suçları Araştırması Kurulu) vatandaşın adresini bile bilmiyor, bilmemekle kalmıyor nerden bulabileceğini de bilemiyor.  Öte yandan MASAK’ın bağlı bulunduğu bakan da vatandaşlara duyuru yapıyorlar yurtdışında ne kadar paranız varsa getirin, sormayacağız diyorlar.

Son günlerde bankalardan adresinizi güncelleyin yoksa bankalardaki paralarınızı kullanamazsınız türünden mesajlar yağıyor. Mesajda deniyor ki “Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), bankalarda hesabı bulunan vatandaşların 15 Aralık'a kadar adres teyidi yaptırmazlarsa hesaplarının bloke olacağını açıkladı.“ MASAK tarafından yayınlanan "Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik" gereği, 30 Haziran 2008 tarihi veya öncesinde hesap açtırmış olan müşteriler beyan ettikleri adreslerini doğrulayan belgeleri (ibraz tarihinden önceki üç aylık döneme ait ikametgah belgesi veya adınıza düzenlenmiş elektrik, su, doğal gaz, telefon gibi abonelik gerektiren hizmete ilişkin olan bir fatura vb.) en geç 31 Aralık 2008 tarihine kadar, 30 Haziran 2008 sonrası açılan hesaplar için söz konusu belgeleri hesabın açıldığı tarihten itibaren en geç 10 işgünü içinde bankalarına sunmaları gerekecek.”miş

İşte bu bilgi bendeki MASAK düşüncelerinin hepsini yıktı, tüm hayallerini yok etti. MASAK, devletin elinde güncel halde bulunan adresleri bir de vatandaşlardan hem de elektrik, su, telefon, doğalgaz faturaları ile güncellemelerini istiyormuş. Unutmuş olabilirsiniz ama bu faturaları aldığımız bütün birimler kamunun (devletin) elinde öte yandan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü daha geçen yıl trilyonlarca para harcayarak ev ev memur görevlendirdi ve herkesi ikamet esasına göre kaydetti. Ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu’nda tüm halkın ikamete dayalı adresleri var.

Mali Suçları Araştırma Kurumu bütün bunları bilmiyor ve kullanamıyor da vatandaşlardan ellerinde faturalarla bankalara koşmasını mı istiyor.

Bu MASAK bir de mali suçları araştırıp bulacak öyle mi? Ülkedeki yolsuzlukların neden arttığını, dalaverecilerin, dolandırıcıların nasıl ortalıkta cirit attığını anlayabiliyor musunuz?

Bu arada esip gürlüyorlardı 31 Aralık 2008'de sona erecek ve hesaplarımız bloke edilecekti. Ancak şimdi adres teyidi süresi Haziran 2009'a uzatılıyormuş. Adres teyidi yapılmayan hesaplar bloke edilmeyecekmiş.

 

Katılım payını sadece SSK ve Bağ-Kur’lular öder

28/11/2008 tarihinde eczaneden ilaç aldığımda bana 79 YTL fiyat çıkardılar bunun 66 YTL’sinin katkı payı olduğu söylendi yaptığımız araştırmada 1 seferinde 7 kere işlem yapılmış benim anlayamadığım katkı payı sadece muayene için mi alınıyor yoksa hastanede her türlü tahlil vb şeyler içinde mi? Kemal Avcı

 

5510 sayılı Kanun ile gelen GSS (Genel Sağlık Sigortası) ile SSK’lılar ve Bağ-Kur’lular her muayene olduklarında katılım payı öderler ki;

-Devlet hastaneleri için 3,

-Eğitim ve araştırma hastaneleri için 4,

-Üniversite hastaneleri için 6,

-Özel hastaneler için de 10 YTL’dir. Bu parayı memurlar, kamu görevlileri, milletvekilleri, yeşil kartlılar ödemezler, sadece SSK’lılar ve Bağ-Kur’lular öderler.

Öte yandan, eczaneden ilaç alırken yine SSK ve Bağ-Kur’lular çalışan iseler yüzde 20, emekli iseler yüzde 10 oranında katılım payı öderler. Bu paralar çalışanlar ve yakınlarından ilaç alırken eczanelerde tahsil edilirken, emeklilerin de aylıklarından düşülmektedir. Katılım payı muayene ve ilaçlardan alınırken, kamu hastanelerinde tahlil, röntgen gibi işlerden fark alınmaz. Sizden istenen para muayene paraları ile ilaçların yüzde 20’sidir. Fakat özel hastaneler ile vakıf üniversitesi hastaneleri hem muayene, hem tahlil hem de yaptıkları her işlem için bir de yüzde 30 oranında fark alabilirler ama bu parayı hastanede veznelere giderek ödersiniz.

 

 

18 yaşından küçük üvey çocuğa karne olmaz ama parasıyla GSS olur

Sizi yakınen takip etmekteyiz. Bir çok konuda bizleri aydınlattığınız için teşekkür eder; çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz. Benim şöyle bir sorunum var. 2002 doğumlu üvey kızım var. Velayeti eşimde. Daha önce SSK kurumuna müracaatımda mahkeme kararını getirin, karne verebiliriz demişlerdi. Fakat daha sonra olumsuz olarak bu talebimiz geri çevrildi. Akabinde Bakanlığa da yazı yazdım ben, Bakanlıktan da bir kaç kanun maddesi eşliğinde olumsuz yanıt geldi. Fakat gelen kanun içerikleri neredeyse benim durumuma hiç uymuyor. Ben naçizane sizden bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Eşimin ve üvey kızımın öz babasının herhangi bir sosyal güvenceleri yok. Benim üzerimden üvey kızıma sağlık karnesi olur mu? Bülent Değirmen

 

Sosyal güvenlik mevzuatımız gereğince, eşler ile 18 yaşından küçük çocuklarımıza sağlık karnesi çıkartabiliriz. Bunun öncelikle şartı, eşler için resmi nikah, çocuklar için ise nüfusumuzda evladımız olarak kaydedilmiş olmasıdır. Eşinizin eski eşinden olma çocuğu sizin nüfusunuza kayıtlı çocuk olmadığından, sizin üzerinizden sağlık karnesi alamazsınız.

 

1-18 yaşından küçüklere provizyon gerekmez

Ancak, bu kıza GSS (Genel Sağlık Sigortası) uygulamaları gereğince 18 yaşını tamamlayıncaya kadar, tüm kamu hastaneleri ile SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile sözleşmesi olan özel hastanelerde muayene ettirebilirsiniz. 18 yaşından küçük çocuklar için hastaneler bilgisayar üzerinden provizyon almadan, sadece nüfus cüzdanının fotokopisini çekerek, muayene ve tedavi edecekler ve faturasını da kağıt ortamında SGK’ya gönderecekler. Yani sorgusuz sualsiz bu çocuğu hastaneler bakmak zorundadır.

 

2-Primini de annesinden alacaklar

Öte yandan, bu çocuğa mahkeme kararı ile bakmakla yükümlü olan eşiniz hanımefendiye dönüp, 18 yaşından küçük çocuğunuzu GSS kapsamında muayene-tedavi ettirdik GSS primini bize öde diyecek SGK.

GSS uygulaması gereğince, 18 yaşını doldurmamış çocukların genel sağlık sigortalısı olması gerektiği halde tescili yapılmamış olan ana ve babaların çocukları sağlık hizmeti sunucularına başvurduğu tarih itibariyle ana ve babalar genel sağlık sigortalısı sayılmak suretiyle 18 yaşını dolduruncaya kadar bakmakla yükümlü olunan kişi olarak, genel sağlık sigortalısı sayılacaklardır.

Yani, SGK tarafından ailenin geliri tesbit edilip kişi başına bölündükten sonra ödenecek GSS primi de ortaya çıkmış olacaktır.

Ailenin kişi başına geliri;

*  212,90 ile 638,70 YTL arasında olanlar kişi başına aylık 25,55 YTL,

*  638.70 ile 1.277,40 YTL arasında olanlar kişi başına aylık 76,64 YTL,

*  1.277,49 YTL’den fazla olanlar ise kişi başına ayda 153,29 YTL, GSS primini anneden isteyecekler.

Gelir tespitini aslında SGK yapmalıydı ama bu tespit için genelgesi ile Kaymakamlıkları (Yeşil kart büroları) işaret edilmiş, şayet direkt SGK’ya giderseniz aylık 154 YTL ödersiniz.

 

 

Kısa Kısa Kısa

Tarkan Demir-Arkadaşınızın boşanan annesi daha önce vefat etmiş babası üzerinden yetim aylığı alabilir. Bunun başvuruda bulunması yeterlidir ve 1 ay gibi sürede aylık gelir. Ancak, boşandığı eski kocası ile aynı evi paylaştığı tespit edilirse aylıkları geri isterler.

 

Bilgehan Kılıç-Evlilik nedeniyle, nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde işini kendisi bırakan hanımlara kıdem tazminatı 1475 sayılı Kanun’un 14 üncü maddesi gereğince ödenir. Bu bayanlar bu nedenle işi bırakırken herhangi bir ihbar süresine yani çalışmak zorunda oldukları sürelere tabi değillerdir. Dilekçeyi verdikleri günü işi bırakabilirler.

 

Şerife Tontur-Çalışan, emekli olan ve evli olan bayanlara ana veya babaları üzerinden yetim aylığı bağlanmaz. Siz iki kız kardeş SSK’lı olarak çalıştığınız sürece yetim aylığı alamazsınız. Siz, işten çıkın, yetim aylığını dilekçe ile talep edin, aylık geldikten sonra evlenirseniz 24 aylık çeyiz parasını alabilirsiniz.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 02.12.2008)

GÜNDEM