BASINDAN YAZILAR
SSK'lılar vizite kağıtsız hastaneye gitmeyin! / Erdal Aydın - MuhasebeTR

SSK'lılar vizite kağıtsız hastaneye gitmeyin! / Erdal Aydın

SSK'lı olarak çalışanlar, ayakta ve yatarak tedavileri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmesi olan sağlık kuruluşlarına giderken yanlarında mutlaka vizite kağıdı olmalıdır. Çünkü vizite kağıtsız tedavi hizmeti alamayacaksınız. SGK ile anlaşması bulunan sağlık kuruluşları, sağlık yardımlarından yararlandırılan kişilerin müracaatlarını ayrım yapmaksızın kabul etmek zorunda.

Kimliğiniz mutlaka yanınızda olsun
Sağlık kurum ve kuruluşları, SSk'lıların sağlık yardımlarından yararlandırılan kişilerin müracaatı aşamasında (acil hallerde ise acil halin sona ermesinden sonra) nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı, pasaport veya verilmiş ise kurum sağlık kartı belgelerinden biri ile kimlik tespiti yapmak zorunda. Kimlik tespiti yükümlülüğünü yapmayan ve bu nedenle bir başka kişiye sağlık hizmeti sunulması nedeniyle SGK'yı zarara uğramasına sebebiyet veren sağlık kuruluşlarından zarar geri alınacak.

SGK'dan provizyon alınması zorunlu
SGK ile sözleşmesi bulunan sağlık kuruluşları tarafından, müracaat eden kişinin sağlık yardımlarından yararlanma haklarının olup olmadığının tespiti için SGK bilgi işlem sistemi (MEDULA, MEDULA-optik, provizyon sistemi vb.) üzerinden, TC kimlik numarası ile hasta takip numarası/provizyon alınması zorunlu.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 26.11.2008)

GÜNDEM