BASINDAN YAZILAR
Vergi borcu olan esnaf iki gün içinde başvursun, yeni af yok - MuhasebeTR

Vergi borcu olan esnaf iki gün içinde başvursun, yeni af yok

Birikmiş vergi borçlarının taksitlendirilmesi uygulamasından faydalanmak için başvurular 28 Kasım'da sona eriyor.
 

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi borçlarının yıllık yüzde 3 tecil faizi ve 18 ay süreyle taksitlendirilmesi için düzenleme yapıldığına işaret ederek, borçlu mükellefleri bu haktan yararlanmaya çağırdı. Unakıtan, yeni bir affın kesinlikle söz konusu olmadığını açıkladı.

Vergi borçlularının birikmiş tutarlarının, normalin çok altında bir faizle taksitlendirilmesine imkan tanıyan düzenleme için yapılan başvuru tutarı 3,5 milyar yeni lira oldu. Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, başvuru tutarının 10 milyar yeni liraya ulaşmasını beklediklerini belirtirken Maliye Bakanı Unakıtan, mükelleflerden iki gün içinde af için başvurmalarını istedi. Unakıtan, Maliye Bakanlığı ve Gelir Bütçesi'nin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sunuşunda yaptığı konuşmada 28 Kasım'a kadar müracaatta bulunmayanların bu haktan faydalanamayacağını söyledi. Unakıtan, "Sağda solda dedikodular duyuyorum, ileride belki bir af olur... Değerli arkadaşlar, affı artık biz sildik. Vergi afları bundan sonra gelmeyecektir." uyarısında bulundu. Bakan Unakıtan, konuşmasında dünyada yaşanan krizin Türkiye'de en çok kredi kanalını etkilediğini belirterek, bankacılık sektörünün güçlü yapısına rağmen likidite sıkışıklığı sebebiyle dışarıdan kaynak bulmasının zorlaştığını ifade etti. Reel sektöre kullandırılan kredilerin azalmaya başladığını vurgulayan Unakıtan, "Bundan sonraki süreçte bankacılık sektörü ile reel kesim arasındaki işbirliğini güçlendirecek ve reel sektörün krediye ulaşımını kolaylaştıracak tedbirler almak hükümetimizin en önemli öncelikleri arasında yer almaktadır." diye konuştu. Unakıtan, kriz sebebiyle hükümetin üzerinde çalıştığı önlem paketinde son aşamaya gelindiğini açıkladı. Bakan, "Sonucu, Sayın Başbakan'ımız tarafından açıklanacak." dedi. Konuya ilişkin Başbakan Tayyip Erdoğan'a brifing vereceklerini aktardı. Konuşmasında bütçe uygulamaları hakkında da bilgi veren Unakıtan, ocak-ekim döneminde bütçeden 180,7 milyar YTL harcama yapıldığını, 175,8 milyar yeni lira gelir elde edildiğini söyledi. Aynı dönemde vergi gelirleri ise 140,3 milyar yeni lira oldu. Bu dönemde bütçe 4,9 milyar YTL açık verdi. Böylece bütçe açığında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60,2 azalma meydana geldi.

190,3 milyar YTL matrah farkı

Bakan Unakıtan, ocak-eylül döneminde yapılan vergi denetimleri sonucunda 72 bin 166 rapor düzenlendiğini açıkladı. Bu dönemde, 45,9 milyar yeni liralık matrah incelemeye tabi tutuldu, bu incelemelerde 190,3 milyar yeni lira matrah farkı tespit edildi. Bu arada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı'nı kabul etti. Verilen önergeler ile bütçe büyüklüğü 107.4 milyon YTL artırılarak, 262 milyar 218 milyon YTL gider ile karara bağlandı.

Körfez sermayesi ABD ve Avrupa'ya gitmesin o taraflar tehlikeli

Türkiye-Suudi Arabistan Karma Ekonomik Komisyonu 9. Dönem Toplantısı, dün Ankara'da başladı. Toplantının açılışında konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Körfez sermayesini kriz sebebiyle ABD ve Avrupa ülkeleri yerine Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti. Unakıtan, Suudi Arabistanlı yetkililere, "Hele bu sıralarda ABD ve Avrupa ülkelerine pek fazla uğramayın, gitmeyin, tehlikeli yerler oralar. Sizde para var, orada da ikide bir para batırıyorlar, sakın o taraflara gitmeyin." uyarısında bulundu. Dokuz ayda Arabistan ile ticaret hacminin yüzde 69 artarak, 4,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Unakıtan, yıl sonunda bu rakamın 5 milyar dolara ulaşacağını açıkladı. Orta vadede ise ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkarmayı düşündüklerini kaydetti. Arabistan'da Türk müteahhitlerin bulunduğunu ifade eden Unakıtan, Kral Abdullah Ekonomi Şehri projesini izlediklerini ve bu projenin içerisinde Türk müteahhitlerin yer alacağına inandıklarını söyledi. Unakıtan, İstanbul-Mekke demiryolunun yeniden işletmeye açılması projesinin bir an önce neticelendirilmesini beklediklerini ifade etti. Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah Bin Eid Al-Suraiseri de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişeceğini kaydederek, denizcilik, turizm ve terörizm alanında işbirliği anlaşmalarının yapılacağını kaydetti.

Sicil affı sinyali

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, gündemde olan sicil affıyla ilgili esnafa müjdeli haber verdi. Sicil affından 'iki de bir bahsedildiğini', ancak Türkiye'deki bankaların özel bankalar olması nedeniyle müşteri ve banka ilişkilerinin iyi hale getirilmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Unakıtan, "Yoksa biz AK Parti hükümeti olarak sicil affını daha önce çıkardık ama banka müşteri ilişkileri açısından problemler devam etti. Mühim olan ekonominin iyi işlemesi, rahat işlemesi, banka-müşteri ilişkilerinde derin problemlerle karşılaşılmaması. Ama gerekirse iş âleminin önünü açmak için yapabiliriz." dedi.

Özel İletişim Vergisi düşürülüyor, internet ucuzlayacak

İnternet üzerindeki vergi yükü hafifletiliyor. 1 Ocak'tan itibaren internetten alınan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yüzde 15'ten yüzde 5'e indiriliyor. Mobil internetteki yüzde 25 olan verginin de yüzde 5'e çekilmesi planlanıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi'ne yönelik çalışma yapıldığını söyledi. Unakıtan, "Bu çalışma yakında Bakanlar Kurulu ve Meclis'e sunulacak. Çalışmayla internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi'ni yüzde 15'ten 5'e indiriyoruz." dedi. İndirimi 'çok olumlu' şeklinde değerlendiren Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder) Başkanı Yusuf Ata Arıak, verginin düşürülmesiyle internet kullanıcı sayısında artış olacağını söyledi. Arıak, yüzde 10'luk indirimin bakanlığa cesaret vereceğini ve ilerleyen dönemde oranın sıfıra düşürüleceğini kaydetti. Turk.Net Genel Müdürü Cem Çelebiler de tüketicinin bundan çok kazançlı çıkacağını, fiyatların faturaya yüzde 10 daha düşük yansıyacağını dile getirdi. Çelebiler, "Hem oyuncular adına hem de müşteriler adına güzel bir gelişme." diye konuştu. Turkcell'den yapılan açıklamada mobil ve sabit internet vergilerinin indirilerek eşitlenmesiyle ilgili haberlerin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Açıklamada, "Vergi indirimiyle 65 milyon GSM abonesi mobil internetten uygun koşullarda yararlanabilecekler. Mobil internet erişimi ülkemizde daha da yaygınlaşacak, internet penetrasyonu artacak." denildi. Vodafone Türkiye Telekomünikasyon Politikaları Başkanı Esen Sirel Ongun, çalışmanın, mobil internet imkanlarından daha fazla sayıda tüketicinin faydalanması açısından önemli bir adım olduğunu ifade etti. Türk Telekom'dan yapılan açıklamada iletişim fırsatlarına erişim imkanlarındaki eşitsizliğin giderilmesi yönünde sürekli adımlar attıkları vurgulandı. Açıklamada, bu doğrultuda vergilerin düşürülmesine yönelik çalışmaların olumlu sonuçlar doğuracağı kaydedildi. Özel İletişim Vergisi, 1999 Marmara Depremi'nin ardından internet ve telefon görüşmelerine eklenmişti. Ekonomi Servisi

(Zaman Gazetesi | 26.11.2008)

GÜNDEM