BASINDAN YAZILAR
Gazeteci ve işçi ücretleri bankaya! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Gazeteci ve işçi ücretleri bankaya! / Sadettin Orhan

5754 sayılı Kanun ile çalışanlara ödenen ücret ve benzeri ödemelerin bankalar kanalıyla yapılmasının alt yapısı hazırlanmıştı.

Uygulamanın nasıl olacağı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecekti.

Söz konusu yönetmelik 18 Kasım 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Böylece banka aracılığı ile ödeme yapma yükümlülüğünün ayrıntıları da netleşmiş oldu.

Hangi işverenler bankadan ödeme yapacak? Yönetmeliğe göre 1 Ocak 2009 itibariyle gerçek veya tüzel kişi işverenler, Türkiye genelindeki tüm işyerlerinde toplam olarak 10 ve daha fazla işçi, gazeteci veya gemi personeli çalıştırıyorsa, bunlara yaptığı tüm ödemeleri banka aracığı ile yapacak.

Görüldüğü gibi bir işverenin işçi sayısı tespit edilirken sadece bir işyerindeki çalışan sayısına değil, bütün ülke çapındaki çalışan sayısına bakılacak. Gazeteciler ve gemi çalışanları da bankadan alacak Yönetmelik hükmü gereği, Türkiye genelinde 5953 sayılı Basın Çalışanları Kanunu'na göre en az 10 gazeteci çalıştıran işverenler de ücretleri bankaya yatıracak.

Bunun yanında bir işverenin gazeteci olarak çalıştırdığı kişi sayısı 10'un altında ancak diğer çalışanlarla toplam 10 ve üzerinde çalışan varsa, bu işveren de ödemeleri banka aracılığı ile yapacak. Diğer taraftan gemi personelinin de ücret ve benzeri ödemeleri banka kanalıyla yapılacak. Burada da temel kriter, aynı işverene bağlı toplam gemi personeli sayısının 10 ve üzerinde olması.

ÇOK ÇOK ÜNLÜ ÜSTADA!

Okurlarımızın bildiği üzere, arada bir gündeme gelen, "emekli aylıkları 1 Ekim'de 223 YTL olacak" veya "emekli aylıkları %50 düşecek" başlıklı haberlerle ilgili birkaç yazı kaleme aldık.

Bu haberlerin abartılı olduğunu, bugünkü emeklileri ya da ilerleyen yıllarda emekli olacakları ilgilendirmediğini, yeni uygulamanın 2040'lı yıllarda bağlanacak taban aylıklarla alakalı olduğunu yazdık.

En sonunda da bu haberleri açık bir dille yalanlamak zorunda kaldık. Zira şu an emekli aylığı almakta olan çok sayıda okurumuzdan "Benim aylığım şu an 600 YTL, bundan sonra 223 YTL'ye düşecekmiş, doğru mu?" tarzında sorular alıyorduk. Konuyla hiç ilgisi olmadığı halde tedirgin olan bu insanlara meseleyi anlatmak boynumuzun borcuydu ve anlattık.

Fakat yazılarımızda haberlerin kaynağı olan Ali TEZEL'in ismini vermediğimiz, kendisini doğrudan hedef almadığımız ve meseleyi şahsileştirmediğimiz halde, kendisi bizimle alakalı zehir zemberek bir yazı kaleme almış. Ne şahsım ne de gazetem hakaret ve hamaset üzerinden geçinme derdinde olmadığımızdan, ben seviyeyi zatıalileri kadar düşürmeyeceğim ancak;

- En düşük emekli aylığı 1 Ekim'de 223 YTL olacak dedin, yalan çıktı!

- 1 Kasım'da 30 milyon kişi hastane kapılarında kalacak, sağlıkta kaos yaşanacak dedin, yalan çıktı!

- 18-29 yaş arası gençlerin istihdamına teşvik getiren yasa 30 yaş üstünü işsiz bırakır dedin, yalan çıktı!

Sen bu yalanları milletin gözünün içine baka baka söylerken utanmayacaksın, ben yazınca da bozulacaksın! Yazdığım yazıları okurken, vücudunun bütün delikleriyle güldüğünü ifade etmişsin. Vücudunda kaç delik olduğu ve onlarla ne yaptığın beni ilgilendirmez ama sana tavsiyem konuşurken sadece ağzınla konuş ki ne konuştuğunu bilesin!

BANKAYA YATIRMAYANA CEZA!

Ücretleri banka kanalıyla ödemeyen işverenlere 100 YTL ile 1500 YTL arasında değişen tutarlarda para cezası uygulanacak. İşverenin bulunduğu mahalde banka şubesi olmaması durumunda ödemeler PTT şubelerinden yapılabilecek. İşveren tarafından banka veya PTT'deki hesaba çalışan adına para yatırılırken, ödemenin niteliği (maaş, ikramiye, prim vs) mutlaka belirtilecek.

OKUR SORULARINA CEVAPLAR

İsteğe bağlı sigortalı olabilir miyim?

Soru: Sayın Orhan, hiç sigortası olmayan bir kişi SSK'dan isteğe bağlı sigortalı olabilir mi? Murat Karabacak

Cevap: Değerli okurum, 1 Ekim'den önceki SSK Kanununda isteğe bağlı sigortalı olabilmek için en az 1080 gün bir işyerinden sigortalı olmak (SSK veya Bağ-Kur'lu olarak) gerekiyordu. 1 Ekim'de yürürlüğe giren yeni sosyal güvenlik yasasında ise 1080 gün şartı kaldırılmış durumda. Zaten yeni dönemde SSK'nın isteğe bağlısı kaldırılmış durumda. Bundan sonra isteğe bağlı ödenen primler eski Bağ-Kur, yeni 4/b şartlarında değerlendirilecek

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 20.11.2008)

GÜNDEM