BASINDAN YAZILAR
Ali Tezel'den Bakan'a Hodri Meydan - MuhasebeTR

Ali Tezel'den Bakan'a Hodri Meydan

 

http://www.muhasebetr.com/gundemresim/upload/alitezel01.jpgAli Tezel niçin Bakan’a ‘Hodri meydan’ dedi?

Sosyal Güvenlik Reformu adı altında yapılan düzenlemelere yoğun eleştirileriyle tanınan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, Çalışma Bakanı Çelik’e “Hodri meydan” çağrısında bulundu. Tezel, emekli maaşı miktarı gibi olumsuz gerçeklerin saklanmasına tepkili.

 

İSTANBUL - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tezel’in emekli maaşlarının alt sınır aylığının 223 YTL olacağını yazmasının ardından, “Bu sosyal güvenlik uzmanları bu hesabı nasıl yapmış, bana bir hesabını çıkartsınlar bakalım. Aslında bunlara ağır şeyler söylemek gerekir, yok böyle bir şey” demişti. Bu sözlerin üzerine Ali Tezel Akşam’da dün yayınlanan köşesinde Bakan Çelik’e “Hodri meydan” dedi. Tezel NTVMSNBC’ye şu açıklamayı yaptı: “İnsanları kandırdıklarını söylüyorum. İnsanlara ‘Az emekli aylığı alıyordunuz bu nedenle emeklilik yaşını 65’e çektik’ diyorlar. Yani devamını dile getirip, ’65 yaşında emekli olunca daha az emekli maaşı alacaksınız’ demiyorlar. Devamını ben getiriyorum, 65 yaşına da gelince alacakları emekli aylıkları 200 küsür YTL olacak!”
 

 

 

Tezel, Bakan’ı daha önce reformun kötü yönleri konusunda bilgilendirdiğini belirterek şunları söyledi: BAKAN REFORMUN KÖTÜ YÖNLERİNİ BİLİYOR
Bakan kendisi de kötü yönlerin tamamını bildiğini, hatta benden daha fazla bildiğini söylemişti. Bu kötü yönleri düzeltmek için zamanları olduğunu, şu anda IMF’nin ‘ketenperesinde’ olduklarını, bundan kurtulur kurtulmaz bu yasayı düzelteceklerini ifade etmişlerdi. Hatta o toplantıda bana da beş konuda söz vermişlerdi. Bunun böyle olduğunu kendileri de biliyorlar ama halka gelince doğruyu söylemiyorlar. ‘O kısımları gizliyelim söylemeyelim, yasanın bazı iyi yerlerini söyleyelim, çok iyi bir yasa yaptık diyelim’ diyorlar. Ama bu yasayı biz yapmadık ki. Bu yasayı bize IMF yaptırdı.”

Tezel, dün Akşam gazetesinde yayınlanan köşesinde şunları yazmıştı:

BAKAN’A VE EKİBİNE HODRİ MEYDAN
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, ‘Sosyal Güvenlik Reformu’yla ilgili maalesef kendilerini uzman diye tanıtanlar, bu kadar önemli bir yasal düzenlemeyi, halkın kafasını karıştıracak şekilde takdim etmek için çok gayret sarf ettiler ve yazık ettiler’, ‘Emekliler 213 YTL aylık alacak deniyor. Bunu kim nereden çıkardı? Bunun hesabını yapsınlar bana. Yok böyle bir şey’ demiş. Sayın Bakan hodri meydan, size bilgi-belge verecek tüm uzmanlarınızı getirin, istediğiniz TV’de canlı yayına çıkalım, size de ekibinize de sosyal güvenlik dersleri vereyim. Hatta yetmez bu reform dediğiniz paçavrayı, IMF’nin hangi talimatları ile yaptığınızı da size göstereyim. Dul ve yetimlerin üç kuruşunu, parasını hangi sermayeye peşkeş çektiğinizi herkese göstereyim. Var mısınız?

HATASINI TELAFİ EDEBİLECEĞİNİ UMUYORUM
NTVMSNBC’ye bilgi veren Tezel, “Bakan’dan çağrısına bir yanıt aldınız mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Şu ana kadar resmi yollardan herhangi bir yanıt gelmedi. Ama duyumlarıma göre SGK’dan bu konuyla ilgili bilgiler istenmiş. Büyük ihtimalle gerçekler görüldü. Bakan’a da bu anlamda hak vermek istiyorum, kendisi bu konunun uzmanı değil. SGK konusunda uzman değil, kendisine ne bilgi verilirse kamuoyuna onu açıklıyor. Kendisine doğru bilgiler verilmediğini, doğru bilgi verildiğinde geri adım atıp hatasını telafi edebileceğini düşünüyorum ve umuyorum.”

BAKAN ÇELİK HANGİ SÖZLERİ VERDİ VE TUTMADI?
Tezel, reformun yasalaşmasından önce Bakan’dan kendisine “bilgilendirme ve yardım” talebi geldiğini söyledi:

“Bakan Bey’i reformun kötü yönleri konusunda bilgilendirmiştim daha önce. Kendisi de kötü yönlerin tamamını bildiğini, hatta benden daha fazla bildiğini söylemişti. Bu kötü yönleri düzeltmek için zamanları olduğunu, şu anda IMF’nin ‘ketenperesinde’ olduklarını, bundan kurtulur kurtulmaz bu yasayı düzelteceklerini kendileri ifade etmişlerdi. Hatta o toplantıda bana da beş konuda söz vermiş, ‘Bu yasanın düzeltebileceğimiz beş yeri var, bunları düzeltiriz’ demişti. Bunlardan biri, basının yıpranma hakkının geri verilmesiydi. Yasa Meclis’ten geçerken verilen önergelerle gazetecilere tekrar yıpranma hakkının tanınmasının sağlanmasını talep etmiştim. Bakan, kendisinin de eski bir gazeteci olduğunu, Bursa’da yerel bir gazete çıkardığını ve gazetecilerin hangi şartlarda çalıştığını çok iyi bildiğini, yıpranma hakkının kendisinden önceki Bakan tarafından kaldırtıldığını, bunu önergeyle düzelteceğini ifade etmişti. Yine alt sınır aylığı konusunda şimdi söylediklerimi söylemiştim. Bakan yine bunu da önergeyle yasanın Meclis’te görüşülmesi sırasında düzelteceklerini söylemişti. Bu konuda da bir girişimi olmadı. Tarım SSK’lıları konusunda da bir talebim olmuştu. Tarımda amele olarak çalışanların sosyal güvenliksiz kalacağını, esasen sasyal güvenliğe dar gelirlilerin ihtiyacı olduğunu bu kişilerin de sosyal güvenlik kapsamından çıkartılmaması gerektiğini söylemiştim. Bana yerden göğe kadar hak verdiklerini söyleyerek, bu konunun düzeltilmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını belirtmişti. O konuda da bir girişimi olmadı.

VERDİĞİ SÖZLERİN HİÇBİRİNİ YERİNE GETİRMEDİ
Kendimle ilgili özel bir şey istemiştim; beni SGK Grup Başkanlığı’ndan SGK Başkanı Birol Aydemir almıştı. Beni Grup Başkanlığı’nda yeniden görevlendirmelerini eğer talep ederlerse yeniden istifa edebileceğimi, sadece birtakım kişilere bu grup başkanlığını yeniden aldığımı göstermek için bunu talep ettiğimi söyledim. Bunu da vermezlerse istifa edeceğimi söylemiştim. ‘Hemen, derhal talimat veriyorum, SGK Grup Başkanlığı’na hemen iade edileceksiniz. Yeniden itibar kazanacaksınız’ dedi. Fakat o konuda da bir gelişme olmadı. Bakan verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmedi.

“SENDEN BU KONUDA HABER YAPMAMANI İSTİYORUM” DEDİ
Sosyal Güvenlik reformunun uzlaşma aşamasında sendikalar yapılan tasarıya karşı çıkıyorlardı, Bakan da onları uzlaşmaya davet etmişti. Bakan uzlaşmaya davet ettikten sonra ilk görüşmede şu olmuş: O tarihte ben de reformun kötü yönlerini vurgulayan haberler yapıyordum. Bakan beni çağırarak, ‘Reformla ilgili senden bilgi almak istiyorum, bir de yardım almak istiyorum’ demişti. Bilgiyi aldı, bunların hepsini ona da anlattım. ‘Yardım konusu nedir?’ dedim. Bakan Çelik, ‘Bu reformun çıkmasıyla ilgili sendikaların şöyle korkuları var; sendikalar ile Çalışma Bakanlığı uzlaştı, işçileri sattı diye haber yapmandan korkuyorlar, Senden bu konuda haber yapmamanı istiyorum’ dedi.”

223 YTL EMEKLİ AYLIĞIYLA NE ZAMAN KARŞILAŞACAĞIZ?
NTVMSNBC’ye yeni taban aylık uygulamasında 213-223 YTL arasında aylık gelir alan 13 bin kişi olduğunu açıklayan Tezel, emekli maaşı hesaplamasını nasıl yaptığını anlattı:

“2048 yılına kadar kademeli olarak 65 yaşından önce emekli olunacak ama 2048’den sonra emekli olanlar artık 65 yaşından önce emekli olamayacaklar. 8 Eylül 1999 gününden sonra ilk defa işe girmiş, ömrü boyunca asgari ücret veya asgari ücrete yakın seviyelerde ücret aldığı SSK’ya (şimdiki adıyla SGK) bildirilmiş olan kişiler, ileride ister 60 yaşında emekli olsun, ister 65 yaşında emekli olsunlar alacakları emekli aylığı miktarı o tarihteki asgari ücretin yüzde 35’i kadar olacak. Bugün asgari ücretin yüzde 35’i 223 YTL olduğuna göre, o tarihte de satınalma gücüne göre asgari ücretin ne kadar olacağını, emekli aylığının ne olacağını kendileri takdir edeceklerdir.”

55. MADDE NE DİYOR?
1 Ekim’de yürürlüğe giren 5510 refom yasasının “Gelir ve aylıkların düzeltilmesi, yükseltilmesi, alt sınırı, ödenmesi ve yoklama işlemleri” başlıklı 55’inci maddesine göre;
“...Bu Kanuna göre sigortalıya bağlanacak aylıklar ile ölen sigortalının hak sahiplerinin aylıklarının hesabına esas tutar, çalışma sürelerindeki her yıl için 82’nci maddeye göre tespit edilen prime esas günlük kazanç alt sınırları dikkate alınarak, talep veya ölüm yılına ait Ocak ayı itibariyle 29 uncu maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenen ortalama aylık kazancın % 35’inden, sigortalının bakmakla yükümlü olduğu eşi veya çocuğu varsa % 40’ından az olamaz...”.

Tezel maddeyi şöyle açıkladı:

“Madde metni içinde geçen, ’82’nci maddeye göre tespit edilen prime esas günlük kazanç alt sınırı...’ ibaresi ise siz vatandaşların kafasını karıştırmak için yazılmış olup özeti asgari ücrettir. Ancak, buraya asgari ücret yazarlarsa hepiniz hemen anlayacağınız için gizlemeye çalışmışlar. Peki asgari ücret 638 YTL değil mi? Asgari ücretin yüzde 35’i de 223 YTL değil mi?”

 

 

(Kaynak: Ntvmsnbc | 11.11.2008)

GÜNDEM