BASINDAN YAZILAR
Vergide kartlı dönem başlıyor - MuhasebeTR

Vergide kartlı dönem başlıyor

Vergi ve cezalar da artık kredi kartıyla ödenebilecek. Ödeme ilk aşamada MTV ve trafik cezaları için uygulanacak

Gelir İdaresi Başkanlığı, kredi kartıyla ödemeyi ilk aşamada Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezaları ile köprü ve otoyollardan kaçak geçiş cezaları için uygulamaya koydu. Vergi ve cezalar, Gelir İdaresi Başkanlığının "gib.gov.tr" internet sitesinden kredi kartıyla ödenebilecek. Oluşturulan sistemde vadesi geçmemiş vergi ve cezaların yanı sıra, vadesi geçen motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezası ve idari para cezaları da faizleriyle birlikte herhangi bir dönem sınırlamasına tabi olmaksızın ödenebilecek. Kredi kartıyla ödeme, sadece internet üzerinden yapılacak. Vergi dairelerine gidilerek, kredi kartıyla ödeme yapılamayacak.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Elektronik ortamda kredi kartıyla vergi ve ceza ödemek isteyenler, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "gib.gov.tr" isimli internet sitesine girecek. Sayfadan "Kredi Kartı ile Ödeme" başlıklı bölüm tıklanarak, "Motorlu Taşıt Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme" sayfasına ulaşılacak.

 

9 bankayla anlaşıldı

 

Kredi kartıyla ödeme işlemi için 9 banka ile protokol yapıldı. Bu bankalardan Akbank ve Garanti Bankası, "Kredi Kartıyla Tahsilat Sistemine" entegre oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı ile protokol yapan Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank ve HSBC Bank'ın entegrasyonunun ise önümüzdeki günlerde tamamlanacağı belirtildi.

(Yenişafak Gazetesi | 06.11.2008)

GÜNDEM