BASINDAN YAZILAR
Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İş Dünyasından Açıklama Geldi - MuhasebeTR

Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İş Dünyasından Açıklama Geldi

Milyonlarca çalışanın gözü yeniden belirlenecek asgari ücrete çevrilmişken asgari ücretin ne kadar olacağıyla ilgili iş dünyasından ilk açıklamalar geldi.

Yılın daha ilk ayında açlık sınırının altında kalan asgari ücrete temmuz ayında yapılacak zam konusu, işçi sendikaları ve işveren sendikası TİSK arasında tartışmalara neden oluyor. İş dünyası, yeni asgari ücretin belirlenmesi için kabinenin oluşturulmasını ve ekonomi politikalarının netleşmesini beklemektedir.

TGSD BAŞKANI KAYA YÜZDE 25 - 35 ZAM BEKLİYOR

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, henüz kabinenin oluşturulmadığı ve haziran enflasyonunun belli olmadığı bir dönemde asgari ücrete yapılacak zam tartışmalarının erken olduğunu belirtti. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya ise iş dünyasının gündeminde temmuz ayında asgari ücrete yapılacak yüzde 25-35 arasında bir ara zam olduğunu ve bunun 10 bin 500 TL ila 11 bin 500 TL aralığına tekabül ettiğini ifade etti.

İŞVERENE KOLAYLIK SAĞLANIRSA ASGARİ ÜCRET 12 BİN TL OLABİLİR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Hizmetler Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ, şu anda 8 bin 500 TL'ye çalışan bulmanın zor olduğunu ve yeni asgari ücretin 10 bin TL olması durumunda karşılayabileceklerini ancak işverene yeni kolaylıklar sağlanması durumunda bu tutarın 12 bin TL'ye kadar çıkabileceğini belirtti. Bozdağ, maliyetlerin yüksek olduğunu ve işverenlere desteklerin artması gerektiğini dile getirdi.

DİSK ASGARİ ÜCETİ 16 BİN TL İSTİYOR

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise haziran ayı enflasyon rakamlarının henüz belli olmadığını ancak açlık ve yoksulluk sınırı verilerine bakıldığında asgari ücretin 16 bin TL olması gerektiğini açıkladı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in "500 dolar" açıklamasına atıfta bulunan Çerkezoğlu, asgari ücretin alım gücünün korunması ve ekonomide bütünlüklü bir iyileşme için gereken önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı

(Kaynak: Milli Gazete | 02.06.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM