BASINDAN YAZILAR
Tahsis Talep Tarihinden Sonraki Bağkur Prim Borçları Ödenmeli Mi? - MuhasebeTR

Tahsis Talep Tarihinden Sonraki Bağkur Prim Borçları Ödenmeli Mi?

10/3/1990 sigorta girişliyim. 20 Martta Bağkur’dan emekliliğe başvurdum. Emekliliğe başvurmadan önce Bağkur borçlarını ödedim. SSK’yla birlikte toplam 9176 günüm var. Emekli aylığım henüz bağlanmadı. Bankadan sorguladığımda Bağkur borcu çıkıyor. Bu borç neden çıkar, ödemem gerekir mi ? Ali İhsan D.

İlk defa 8/9/1999 öncesi sigortalı olmanız ve toplamda 9.000 gün üzeri prim gün sayınızın bulunması nedeniyle Bağkur kapsamında emeklilikte öngörülen şartları sağlamış durumdasınız. Emeklilik başvurusunda bulunduğunuz 20/3/2023 itibariyle prim borcunuzun da bulunmaması kaydıyla sigortalılığınız 20/3/2023 tarihi itibariyle sona erecek ve tarafınıza 1 Nisan’dan itibaren emekli aylığı bağlanacaktır.

Tahsis talep tarihi itibariyle prim borcunuz yoksa banka ekranına yansıyan borç Nisan ve Mayıs ayı borcu olmakla birlikte, tahsis talebinde bulunduğunuz 20/3/2023 tarihi itibariyle prim borcunuzun bulunmaması halinde Nisan ayı başından itibaren emekli aylığına hak kazanmış olacağınızdan Nisan ve Mayıs ayı primini ödemeniz gibi bir durum sözkonusu değildir. Tahsis talebinde bulunduğunuz tarih itibariyle herhangi bir prim borcunuz yoksa bu borç emeklilik işlemlerinin tamamlanmamış ve sigortalılığınızın 20/3/2023 tarihi itibariyle sonlandırılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Haliyle emeklilik işlemleriniz sonuçlandığında sigortalılığınız 20/3/2023 tarihinde sona erdirilecek, Nisan ve sonraki aylardan kaynaklanan ayı prim borcunuz da sistemden kalkacaktır. Ayrıca 20/3/2023 tarihi itibariyle emeklilik başvurusunda bulunduğunuz dikkate alındığında 30 gün üzerinden ödediğiniz Mart ayı priminin 10 günlük süresini fazladan ödemiş olmanız nedeniyle fazlaya ilişkin ödenen 10 günlük Mart ayı priminin iadesini de talep edebilirsiniz.

EYT’Lİ SİGORTALI BİRDEN FAZLA İŞYERİNDE ÇALIŞIYORSA BEŞ PUANLIK İNDİRİMDEN HANGİ
İŞYERİ YARARLANACAK?

İşyeri hekimimiz aynı firmanın dört ayrı şubesinde kısmi süreli istihdam ediliyordu. Dört işyerinde de 22 Martta 08- Emeklilik koduyla çıkışı yapılıp, 23 Martta SGDP’li olarak girişi yapıldı. EYT’li çalışanlar için verilen beş puanlık indirimden hangi işyeri yararlanacak? Nermin G.

EYT’li çalışanlara yönelik beş puanlık prim indiriminden yararlanabilmek için sigortalının;

  • “08-Emeklilik” işten ayrılış koduyla işten ayrılması,
  • İşten ayrıldığı işyerine 30 günlük süre içinde yeniden başlaması gerekiyor. Bu şartların sağlanmış olması halinde beş puanlık prim indiriminden yararlanmada işyerlerine yönelik aranılan genel şartlar;
  • Ödeme vadesi geçmiş prim ve idari para cezası borcunun bulunmaması
  • Kayıt dışı istihdam veya sahte sigortalılık nedeniyle prim teşviklerinden yasaklı kapsamında olmaması
  • 4734 veya 2886 sayılı Kanunlara ya da uluslararası anlaşma hükümlerine tabi işlerde çalışmaması

Şartları da oluşmuş ise EYT’li çalışandan dolayı beş puanlık prim indiriminden yararlanılması mümkün olacaktır.

Tüm sigorta kollarına tabi çalışan sigortalılar da olduğu gibi SGDP’ye tabi çalışan sigortalılardan dolayı da birden fazla işyerindeki çalışmaları nedeniyle beş puanlık prim indiriminden yararlanılması mümkün.

Haliyle EYT’li sigortalının aynı ayda birden fazla işyerinden SGK bildiriminin yapılıyor olması halinde yukarıdaki sayılan şartların sağlandığı tüm işyerlerinden dolayı beş puanlık prim indiriminden yararlanılması mümkün olacaktır.

EMEKLİLİK İÇİN EKSİK OLAN PRİM GÜNLERİNİZİN BİR KISMINI İŞSİZLİK MAAŞI ALDIĞINIZ
SÜRELERDEN KARŞILAYABİLİRİSİNİZ

8/9/1999 öncesi işe girmiş sigortalıların EYT yasası sonrası SSK statüsünden emekli olabilmeleri için kadın ise 20 yıl, erkek ise 25 yıllık sigortalılık süresini doldurmaları ve işe giriş tarihlerine göre 5000 ila 5975 arasında değişen prim gün sayısı koşulunu da sağlamış olmaları gerekiyor.

20/25 yıllık sigortalılık süresini sağlamış olmalarına rağmen prim gün sayısı koşulunu sağlayamamış olan sigortalıların eksik günlerini doğum veya askerlik gibi 5510/41. maddede öngörülen süreler için ya da yurt dışında bulundukları süreler için borçlanma yaparak doldurmaları mümkün olduğu gibi bazı şartlar dahilinde işsizlik ödeneği aldıkları süreler zarfında en fazla 90 günlük süreye ilişkin kısmının prim gün sayılarına eklenmesi de mümkün.

Üstelik borçlanma başvuruları sonrasında tahakkuk eden primlerin sigortalı tarafından ödenmesi gerekirken işsizlik ödeneği alınan en fazla 90 günlük süreye ilişkin primler İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığından sigortalıya herhangi bir maliyeti de bulunmamaktadır.

İşsizlik ödeneği alınan sürelere ilişkin emeklilik priminin İşsizlik Fonundan karşılanabilmesi için;
1-İşsizlik ödeneğine hak kazanmış olmak,
2-İşten çıkış tarihini takip eden en geç 90 gün içinde ve 17/11/2020 veya sonraki bir tarihte özel sektöre ait işyerinde ve işsizlik ödeneği alınan dönem içerisinde işe girmek,
3-İşe girdiği tarihten itibaren en az 12 ay süreyle hizmet akdine tabi olarak kesintisiz çalışmak,
4-Emeklilik priminin yatırılması için SGK’ya başvuruda bulunmak
Gerekiyor.

(Kaynak: Eyüp Sabri Demirci / Karar.com | 12.05.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM