BASINDAN YAZILAR
Tahriş edici ceza / Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Tahriş edici ceza / Kazım Yılmaz

Kaçak ve sahte sigarayla mücadele için bandrol değişikliğine gidilecek. Yeni bandroller renk değiştirme özelliğine sahip olacak ve böylece sahtesinden kolayca ayrılabilecek.
Alkollü içki ve sigaradaki vergilerin yüksekliği biliniyor. Biz de, ikide bir yüksek vergilerin kaçakçılığı teşvik edeceğini, çok yüksek vergileri doğru bulmadığımızı belirtiyoruz.
Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Kazım Çalışkan'la bir sohbette yine bu kaygılarımı belirterek, yüksek oranda verginin kaçakçıları tahrik ettiğini söyledim.
Sayın Çalışkan cevaben, yüksek vergilerin tahrik etkisini tahriş edici cezalarla gidermeye çalıştıklarını söyledi. Tahriş edici ceza ile söylemek istediği tabii ki, caydıracak kadar ağır olan cezalardı.

CEZALAR YETERLİ OLMUYOR
Cezaların caydırıcı etkisi olduğu bir gerçektir.
Hatta, ceza hukukunda bu konu tartışma konusu olmuş, bazı ceza hukukçuları cezaların caydırıcılığını öne çıkarmışlardır.
Ama bilinmesi gereken bir şey var ki; cezaların caydırıcılığı bazı eylemleri önlemede tek başına yeterli olmuyor. Yüksek vergilerde kaçak hiçbir yerde hiçbir zaman sıfıra indirilememiştir.
Bu defa bandrollerin belirgin ayırt edici özelliklere sahip olması yoluna gidiliyor. Kaçağın önlenmesinde bu da etkili bir yol. Tabii, bu bandrollerin çalınmasına dahi rastlandığını da unutmamalı.
Bunun yanında para kadar hassas bir şeyin sahtesinin yapıldığı yerde renk değiştiren bandrollerin de sahtesi yapılabilir.
Tahriş edici cezalar da, bandroller de hep birer önlem.
Neden belli: Vergilerin yüksekliği.
Vergiler çok yüksek oldukça her yolun denenmesi beklenir.
Hiçbir önlem kaçakçılığı sıfıra indiremez.
Vergiyi sıfır yapın, bakalım kaçak olacak mı? Tamam, vergi sıfır olmamalı, ama tahrik edecek kadar da yüksek olmamalı.
Akaryakıt için de aynı durum söz konusu.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 02.10.2008)

GÜNDEM