BASINDAN YAZILAR
Sosyal güvenliğin korku tacirleri / Sadettin ORHAN - MuhasebeTR

Sosyal güvenliğin korku tacirleri / Sadettin ORHAN

Son yılların en önemli gündem maddelerinden olan sosyal güvenlik reformu nihayet 1 Ekim'de yürürlüğe giriyor. Köşemizi takip eden okurlarımızın bildiği üzere bu köşede, reformun olumlu yanlarına olduğu kadar olumsuz yanlarına da yer veriyoruz.
 

Ancak muhalefeti meslek edinmiş olan bazı kesimler, ısrarla reformun olumsuz yanlarını abartarak vatandaş üzerinde bir korku havası estiriyor. Eksik bilgilerle yapılan haberler sonucu tedirgin olan vatandaşlarımızdan çok sayıda e-posta alıyoruz.

Bu haberlerden birisi de 18 yaşını dolduran kız çocuklarının sağlık sigortası. Neymiş, 1 Ekim'den sonra 18 yaşından büyük kız çocukları ana-babasının üzerinden sağlık yardımı alamayacakmış! Bu konuyu açıklamadan önce bir şeyi belirtelim ki, sosyal güvenlik reformunun en az eleştirilebilecek ve hatta övülecek tarafı varsa o da sağlık boyutudur.

Ancak koskoca sağlık sigortasından, cımbızla kız çocukları çekiliyor ve çarpıtılarak haber konusu yapılıyorsa burada iyi niyet sorgulanmalıdır. Evet, reform öncesi uygulamada, yaşları kaç olursa olsun evlenmemiş, evlenip boşanmış veya herhangi bir işte çalışmayan kız çocukları ana-babalarının üzerinden sağlık yardımı alabiliyordu.

1 Ekim'den sonra ise şartlar oluşmuşsa, 18 yaşını geçen kız çocukları ana-babalarının üzerinden sağlık yardımı alamayacak ve GSS primi ödeyecekler. Ancak bunların prim ödemeye mecbur olmaları için 9 tane şartın bir arada gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Nedir bunlar;

Kız çocuğu 18 yaşını 1 Ekim'den sonra doldurmuş olacak. Zira 1 Ekim'den önce 18 yaşını doldurmuş olup da ebeveyninin sigortasından yararlanan kız çocuğu 1 Ekim'den sonra da yararlanmaya devam edecek.

18 yaşını geçen kız çocuğu öğrenci olmayacak.

Herhangi bir işte çalışmıyor olacak.

Dul veya yetim aylığı almıyor olacak.

İsteğe bağlı sigortalı olmayacak.

Yeşil kartlı olmayacak.

Bakıma muhtaç-özürlü olmayacak.

Evlenmemiş olacak. 

Aile içerisindeki kişi başı gelir brüt asgari ücretin 1/3'ünden az OLACAK Kİ, bu kız çocuğu sağlık primi ödemek zorunda kalsın. Bu şartlardan birisinin bile aksine bir durum söz konusu olursa, kız çocuğu GSS primi ödemeyecek.

1 EKİM'DE BU HAKLAR GELİYOR

Bu kadar istisnai bir konuyu büyüterek haber konusu yapanların, sağlık reformuyla ilgili ver(e)medikleri müjdeleri de size biz verelim.

Şimdiye kadar uygulanmayan ancak 1 Ekim'de yürürlüğe girecek olan yeniliklerden bazıları; 

70 milyonun tamamına yakını sağlık sigortası kapsamında olacak.

18 yaşın altındaki nüfus sorgusuz-sualsiz ve ücretsiz sigorta kapsamında olacak.

Acil vakalarda anlaşmalı-anlaşmasız tüm sağlık kuruluşları ücretsiz yardım verecek. Acil kapılarında bekleyen insan manzaralarını yeni dönemde görmeyeceğiz.

İş kazası, meslek hastalığı, koruyucu hizmetler, bağımlılıkla mücadele ve bulaşıcı hastalıklarda ücretsiz hizmet verilecek.

Gebelik ve doğumla ilgili işlemlerde annenin sigortası sorulmaksızın yardım yapılacak. Yani hastanede rehin kalan anne ve bebek manzaraları tarih olacak.

İki denemeye kadar tüp bebek uygulaması ve dişle ilgili hizmetler SGK tarafından ödenecek.

Yeşil karttan faydalanma sınırı genişletiliyor.

İşsizlik yardımı alanlar, ücretsiz sağlık hizmeti alacak.

Bağ-Kur'lularda 240 gün, SSK'lılarda 90-120 gün olan bekleme süresi, yeni dönemde 30 gün olacak. Yani kişi sigortalı olduktan sonraki ayda sağlık hizmeti almaya başlayacak.

Yurtdışı tedavi için gerekli olan 300 gün prim ödeme şartı 30 güne çekiliyor. Bu sayede yurtdışına tedaviye gitmek için bekleyen binlerce kişinin önü açılmış olacak.

Yeni dönemde hastanelerde kişilere "memur musun, SSK'lı mısın, Bağ-Kur'lu musun" soruları yerine sadece T.C. kimlik numarası sorulacak.

(Bugün Gazetesi | 17.09.2008)

GÜNDEM